1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin, saat ve mücevherat sektöründe dünya birincisi İsviçre’yi geride bıraktı

Çin, saat ve mücevherat sektöründe dünya birincisi İsviçre’yi geride bıraktı

- - 2 dk okuma süresi
61

İsviçre artık küresel saat ve mücevherat sektörünün ilk sırasında yer almıyor. Çok iyi giden süs eşyası ve mücevherat satışları sayesinde şimdi ilk sıraya Çin yerleşmiş bulunuyor. Deloitte’un “Global Powers of Luxury Goods” raporunda belirttiği üzere İsviçre. geçtiğimiz 2021 yılında küresel mücevher ve saat sektöründe yüzde 27/lik bir paya sahipti. Buna karşılık Çin’in payı yüzde 30’a ulaştı.

İsviçre’nin sektördeki payı, özellikle saat endüstrisinden kaynaklanırken Çin sektördeki konumunu daha çok süs eşyasına ve mücevherata borçlu. Chow Tai Fook, Chow Sang Sang ve Chow Tai Seng gibi Çin grupları dünya pazarında öne çıkan markaların sahibi.

Dünyanın en büyük 100 lüks eşya şirketini belirleyen son araştırma 2021 yılına ilişkin. 2019’daki bir önceki incelemeye göre ise İsviçre, saat ve mücevher segmentinin açık ara küresel önderi konumundaydı. 

Dünyanın en büyük lüks eşyaları listesinde sekiz İsviçre firması bulunuyor. Richemont ve Rolex ilk on en büyük saat ve mücevherat firmaları  içinde yer alan İsviçreliler. Hatta bu sektörde en yüksek ciroyu Richemont gerçekleştirirken onu Chow Tai Fook ve Rolex izliyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın