1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çin: “’Taiwan’ın bağımsızlığı’ güçleri, Taiwan Boğazı’ndaki barışla bağdaşmaz”

Çin: “’Taiwan’ın bağımsızlığı’ güçleri, Taiwan Boğazı’ndaki barışla bağdaşmaz”

- - 2 dk okuma süresi
13
5386144624

Çin Dışişleri Bakanlığı, “Taiwan’ın bağımsızlığı” yanlısı bölücü güçlerin Taiwan Boğazı’ndaki barışla bağdaşmadığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, Taiwan Boğazı’ndaki mevcut güvenlik durumu değerlendirdi.

Wang Wenbin, “Bir avuç ülke, son zamanlarda Taiwan Boğazı’nda mevcut durumunun askeri güçle değiştirilmesine karşı çıktığını açıkladı. Bu açıklama, işin doğrusuyla yanlışını doğru şekilde ayıramayan, beyazı siyah olarak tanımlayan bir görüştür, üstelik kötü siyasi niyetle kurulan söz tuzağıdır. ”  diye konuştu.

Taiwan Boğazı’nın iki yakasının Tek Çin’e ait olduğunu hatırlatan Wang Wenbin, Taiwan bölgesinin ise Çin’in bölünmez bir toprağı olduğunu, Çin’in ulusal egemenliğiyle toprak bütünlüğünün bölünmesine asla ve asla izin verilmeyeceğini vurguladı.

Wang Wenbin, sözde “Taiwan’ın bağımsızlığı” yanlısı bölücü güçlerin Taiwan Boğazı’ndaki barış ve istikrarla hiç bağdaşmayacağına işaret ederek, Çin’in uluslararası toplumla birlikte Tek Çin ilkesini kararlılıkla koruyacağını, özellikle Çin’in ulusal egemenliğiyle toprak bütünlüğünü var gücüyle savunacağını ve Taiwan konusunu manipüle ederek Çin’in kalkınmasını engelleyen her komplonun başarısızlığa uğrayacağını söyledi.   

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın