1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı’na 60’dan fazla ülke katıldı

Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı’na 60’dan fazla ülke katıldı

- - 3 dk okuma süresi
74
9846875909

3. Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı, 10-15 Nisan tarihlerinde Hainan eyaletinin Haikou kentinde düzenlendi. Çin’de salgının kontrol altına alınmasından sonra düzenlenen ilk büyük kapsamlı uluslararası fuarda 60’tan fazla ülke ve bölgeden 4 binin üzerinde ürün sergilendi.

İsviçreli saat markası Romago’nun Asya-Pasifik CEO’su Cai Zongfu, “Fuara ikinci kez katıldık. Önceki fuarda da zengin sonuçlar elde etmiştik. Bu fuarda iki saatin lansmanını yaptık. Ürünün sergilenmesinin hemen ardından siparişlerin gelmesini beklemiyorduk.” diye konuştu. Cai Zongfu, Çin piyasasında büyük bir talep bulunduğunun altını çizdi.

Çin, şu an dünyanın ikinci büyük mal tüketim piyasası ve en büyük çevrim içi perakende pazarı konumunda. Çin’in nihai tüketim harcamalarının GSYİH içindeki payı yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşiyor. Çin’in tüketim piyasası, yılın ilk çeyreğinde istikrarlı bir şekilde toparlandı. Perakende sektörünün performans endeksi, mart ayında şubat ayına göre 0,3 puan yükselerek yüzde 50,6’ya çıktı. Bu, çeşitli ülkelerden şirketlerin Çin piyasasına girmesi için daha fazla fırsat sağladı.

Tüketimde inovasyon, son fuarın anahtar kelimelerinden biriydi. Çin, Dünya Fikri Mülkiyet örgütü tarafından yayınlanan 2022 Küresel İnovasyon Endeksi’nde 11. sırada yer alırken, Çin’in bu alanda kaydettiği hızlı gelişme yabancı firmalar için teşvik edici oldu.

Farklı ülkelerden firmalar, Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı’nı sadece ürünlerini sergileyecekleri bir yer değil, gelecek için fırsatlar yaratan önemli bir platform olarak görüyor.

Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı’nın ilk kez düzenlendiği 2021 yılından bu yana git gide daha fazla şirket Hainan'a yerleşti ve adanın uluslararası turizm ve tüketim merkezi olma sürecine katıldı.

Farklı ülkelerden işletmeler, Çin'in açık ve kapsayıcı yüksek nitelikli iş ortamını ve başta Hainan Serbest Ticaret Limanı’nın dışa açıklığı olmak üzere Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması kapsamında ortaya koyulan çeşitli önlemleri yeni gelişme fırsatları getirecek adımlar olarak görüyor.

Çin, bu yıl da yüksek seviyeli dışa açılmayı ilerletmeye devam ediyor. Uygulanan önlemlerin, yabancı şirketlere daha büyük gelişme potansiyeli ve daha güvenilir gelişme ortamı sunması bekleniyor.

Wu Qian, CRI Haber Merkezi

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın