1. Anasayfa
  2. Sektörel
  3. Çin Uzay İstasyonu, oksijen kaynaklarının yüzde 100 yenilenmesini sağlıyor

Çin Uzay İstasyonu, oksijen kaynaklarının yüzde 100 yenilenmesini sağlıyor

- - 2 dk okuma süresi
64
3432554818

Çin Taykonot Merkezi’ne bağlı çevre kontrolü ve yaşam desteği mühendislik ofisi direktörü Bian Qiang, Çin Uzay İstasyonu’nun, yerleşik yenileme sistemi aracılığıyla oksijen kaynağının yüzde 100'ünü üretebildiğini duyurdu.

Bian, Çin’in kuzeydoğsunda bulunan Heilongjiang eyaletinin Harbin kentinde dün düzenlenen uzay teknolojisi konferansında yaptığı konuşmada, bu gelişmenin, Çin'in insanlı uzay araçları için çevre kontrolü ve yaşam destek sisteminin"ikmal"dan "yenilenme"ye geçen temel bir dönüşümünü yansıttığını kaydetti.

Çin'in insanlı uzay misyonları için kilit bir teknoloji olan çevre kontrolü ve yaşam desteği sistemi, taykonotlar için temel yaşam koşulları ve yaşanabilir bir çalışma ortamı oluşturarak taykonotların sağlığını ve güvenliğini sağlıyor.

Çevre kontrolü ve yaşam desteği sisteminin altı alt sistemden oluştuğuna işaret eden Bian, “Şu anda oksijen kaynağının yüzde 100'ü yenilenebilir ve su kaynağının yüzde 95'i geri dönüştürülebilir, altı sistem istikrarlı bir şekilde çalışır. Bu, karadan tedarik miktarının her yıl altı ton azaltılması anlamına geliyor." dedi.

Bian, Çin’in çevre kontrolü ve yaşam desteği sisteminde uygulanan teknoloji açısından dünyada önde geldiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın