1. Anasayfa
  2. Dünya
  3. Çin ve Jamaika liderleri diplomatik ilişkilerin 50. yılını kutladı

Çin ve Jamaika liderleri diplomatik ilişkilerin 50. yılını kutladı

- - 2 dk okuma süresi
84

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Jamaika Genel Valisi Patrick Allen, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıldönümü vesilesiyle karşılıklı olarak kutlama mesajı gönderdi.

Xi mesajında, Jamaika’nın İngilizce konuşulan Karayipler bölgesinde Çin ile diplomatik ilişkileri ilk kuran ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

İkili ilişkilerde 50 sene boyunca olumlu gelişme eğiliminin korunduğunu, karşılıklı siyasi güvenin pekiştirildiğini, somut iş birliğinde zengin sonuçların elde edildiğini ve halklar arasındaki dostluğun her geçen gün daha da sağlamlaştırıldığını anımsatan Xi, COVID-19 salgını karşısında, Çin ve Jamaika’nın salgınla el ele verip birlikte mücadele ettiğini ve bunun iki ülke arasındaki dostluğa ve iş birliğine yeni ivme kattığını söyledi.

Jamaika ile olan diplomatik ilişkilere büyük önem verdiğini yineleyen Xi, Jamaika Genel Valisi’yle birlikte, 50. yıldönümü vesilesiyle tüm alanlardaki iş birliğini derinleştirmeye, Kuşak ve Yol inşasını beraber nitelikli bir şekilde ilerletmeye, ikili stratejik ortaklık ilişkisini daha yüksek seviyeye taşımaya ve yeni dönem için Çin-Jamaika kader ortaklığını beraber oluşturmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Patrick Allen, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana, dostluk ilişkilerinin geliştirildiğini, her alanı kapsayan iş birliğinde gözle görülür başarıların kazanıldığını belirtti.

Allen, Çin’le iş birliğini güçlendirerek, ikili stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Jamaika Başbakanı Andrew Holness de diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıldönümü nedeniyle karşılıklı olarak tebrik mesajı gönderdi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın