1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin-Vietnam ilişkilerinde yeni dönemde yeni ufuklar

Çin-Vietnam ilişkilerinde yeni dönemde yeni ufuklar

- - 3 dk okuma süresi
70

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in daveti üzerine, Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong, 30 Ekim-2 Kasım günleri arasında Çin’e resmi ziyarette bulundu.

İki lider arasında önceki gün Beijing’deki Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede iki tarafın yeni dönemde Çin-Vietnam kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerinin yeni seviyeye taşınması için ortak çaba harcayacağı belirtildi.

Nguyen Phu Trong, ÇKP’nin 20. Ulusal Kongresi’nden sonra Çin’i ziyaret eden ilk yabancı lider oldu. Bu gezi aynı zamanda Vietnam Komünist Partisi’nin 13. Ulusal Kongresi’nden sonra Nguyen Phu Trong’ın ilk yurtdışı ziyareti olma özelliğini taşıyor.

İki partinin en yüksek liderleri görüşmede aralarındaki geleneksel dostluğu pekiştirmenin yanı sıra stratejik temasları güçlendireceklerini, karşılıklı siyasi güveni arttıracaklarını ve anlaşmazlıkları uygun bir şekilde kontrol edeceklerini de belirtti.

Çin ve Vietnam’ın sosyalist modernleşme inşasında kazandığı başarılar, diğer gelişmekte olan ülkeler için örnek oluştururken, bütün insanlığın ilerlemesine de katkılarda bulundu.

Diğer yandan Çin ve Vietnam’ın sosyalist modernleşme inşası karmaşık uluslararası koşullar ve ciddi risklerle de karşı karşıya bulunmakta.

Bu konuda ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, “Hiç kimsenin ilerleyişimizi engellemesine, hiçbir gücün gelişmemizin kurumsal temelini sarsmasına asla izin vermeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Xi, yeni dönemde Çin-Vietnam ilişkilerinin gelişmesi için sosyalist istikamete bağlı kalınması, sosyalist ekonomik temelin sağlamlaştırılması ve geleneksel dostluğun pekiştirilmesi önerilerini ortaya koydu. Nguyen Phu Trong, Xi’nin önerilerine tamamen katıldığını dile getirdi.

Gelişmekte olan iki ülke olarak Çin ve Vietnam, çok taraflı işlerde temas ve işbirliğini güçlendirecek, iki tarafın esas çıkarlarını ilgilendiren önemli konularda birbirine destek verecek, çok taraflılığı ve uluslararası adeleti ortaklaşa koruyacak, şüphesiz bölge ve dünya barışı ve kalkınmasına katkı yapmaya devam edecek.

Kaynak Xu Yanqing, CRI Haber Merkezi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın