1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin’de yeni ve ikinci el konut piyasasındaki yükseliş sürüyor

Çin’de yeni ve ikinci el konut piyasasındaki yükseliş sürüyor

- - 2 dk okuma süresi
7
screenshot 1 600 x 400 53

Ulusal İstatistik Bürosu, şubat ayında Çin’in büyük şehirlerindeki konut fiyatlarının arttığını açıkladı. Büroya göre, 70 büyük ve orta ölçekli şehirden 55’inde yeni konut fiyatları, 40 şehirde ise ikinci el konut fiyatlarında artış yaşandı. Büronun kıdemli istatistikçisi Sheng Guoqing verilere ilişkin olarak, hükümet politikalarının emlak piyasasını istikrara kavuşturma etkisinin kademeli olarak ortaya çıktığını ve konut talebinin daha da serbest kaldığını söyledi.

Dört birinci sınıf şehirdeki (Beijing, Shanghai Shenzhen ve Guangzhou) yeni konut fiyatları, ocak ayıyla aynı büyüme oranıyla yüzde 0,2 arttı. 31 ikinci kademe şehirde, ocak ayında yüzde 0.1 artan konut fiyatları, şubatta yüzde 0,4 artış gösterdi. 35 üçüncü kademe şehirdeki yeni konut fiyatları ise ocak ayında kaydedilen yüzde 0,1’lik düşüşü tersine çevirerek yüzde 0,3 yükseldi.

Birinci ve ikinci kademe şehirlerde fiyatların aylık bazda sırasıyla yüzde 0,7 ve yüzde 0,1 artması ve üçüncü kademe şehirlerde sabit kalma yolundaki kayıp serisine son vermesiyle ikinci el piyasasında da ısınma işaretleri görüldü.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir