1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çin’den ABD’nin raporuna tepki

Çin’den ABD’nin raporuna tepki

- - 2 dk okuma süresi
43
1635889730

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin 2023 Silahların Kontrolü ve Yayılmasının Önlenmesi ile Silahsızlanma Raporu’nda yer alan Çin’e yönelik asılsız karalamalara şiddetle karşı çıktıklarını açıkladı. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün yaptığı açıklamada, Washington’un her sene yayımladığı Silahların Kontrolü ve Yayılmasının Önlenmesi ile Silahsızlanma Raporu’nda kendini övmenin yanı sıra bir "yargıç" gibi diğer ülkelerin performansını değerlendirerek istediği kadar karaladığına işaret etti. Çinli sözcü, “Washington’un bu girişimine şiddetle karşı çıkıyoruz. Aslında geçtiğimiz yıllarda Soğuk Savaş zihniyetine dayanan ABD, büyük ülkeler arasındaki zıtlaşmayı teşvik ederek mutlak güvenlik avantajını teminat altına almak için askeri gücü geliştirdi. Ayrıca ABD, küresel ve bölgesel stratejik istikrarı zedeledi, aşırı bencillikle çift standart uyguladı ve uluslararası anlaşmaları bozdu. Bu açıdan ABD, büyük bir ülkenin sorumluluğunu yerine getirmedi.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası silahsızlanma ve silahların yayılmasının önlenmesi bakımından Çin’in her zaman çok taraflılıktan yana olduğuna dikkat çeken Çinli sözcü Wang, Çin’in merkezinde Birleşmiş Milletler’in (BM) bulunduğu ve uluslararası hukuk temelinde tesis edilen uluslararası düzeni koruduğunu söyledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın