1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çin’den Arap ülkelerinin dayanışmasına destek

Çin’den Arap ülkelerinin dayanışmasına destek

- - 2 dk okuma süresi
53
1113038761

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Arap ülkelerinin dayanışmasına verdiği desteği sürdürmeye istekli olduğunu belirtti.

Son zamanlarda Suudi Arabistan ve Umman, Yemen’de uzun yıllardır süren çatışmalara son vermek amacıyla Husi örgütüyle müzakere etmek üzere Sana kentine ortak bir heyet gönderdi.

Aynı zamanda, Suudi dışişleri bakanı dün ülkesini ziyaret eden Suriyeli mevkidaşını kabul etti. Bu, Suriye krizinin patlak vermesinden bu yana geçen 12 yıl boyunca Suriye dışişleri bakanının Suudi Arabistan'a yaptığı ilk ziyaret oldu.

Wang, günlük basın toplantısında söz konusu gelişimleri değerlendirdi. Wang, Çin’in Suudi Arabistan ve Umman gibi ülkelerin Yemen gerginliğini azaltmak ve kalıcı ateşkesi gerçekleştirmek için gösterdiği çabaları olumlu karşıladığını ve Yemen sorununun diyalog ve müzakere yoluyla siyasi çözüme bağlanmasını desteklediğini söyledi.

Wang, Çin’in Yemen sorununun siyasi yolla çözülmesini hızlandırmak ve bölge barışı ile istikrarını korumak için yapıcı rol oynamaya devam etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Wang, “Çin, Suriye ile diğer Arap ülkeler arasındaki ilişkilerin iyileşmesini olumlu karşılıyor. Suriye’nin Arap ailesine bir an önce dönmesini destekliyor. Bu gelişim, Arap ülkelerinin dayanışma ve kalkınmayı gerçekleştirmesine faydalı olduğu gibi, bölgedeki ülkelerin stratejik özerkliğini güçlendirmesine ve bölge barışı, istikrarı ve kalkınmasının hızlandırılmasına da yardımcı olacak.” dedi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın