1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çin’den Biden’in kararnamesine tepki

Çin’den Biden’in kararnamesine tepki

- - 2 dk okuma süresi
124
4408550126

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in ABD Başkanı Joe Biden’in Çin’e yatırımı kısıtlama kararnamesine kararlılıkla karşı çıktığını söyledi.

Biden’in ABD’li şirketlerin Çin'de yarı iletkenler, yapay zeka, kuantum hesaplama gibi kilit ekonomik sektörlere yatırım yapmayı kısıtlamak için önümüzdeki haftalarda bir kararname imzalayacağı açıklandı.

Günlük basın toplantısında Wang Wenbin, Çin’in Biden’in söz konusu kararnamesine kararlılıkla karşı çıktığını belirterek, ABD’nin ulusal güvenlik bahanesiyle ticaret ve teknoloji konuları siyasileştirmeye, araçsallaştırmaya ve silah haline getirmeye alıştığını söyledi.

ABD’nin gerçek amacının Çin'i kalkınma hakkından mahrum ederek kendi hegemonyacı çıkarlarını korumak olduğuna dikkat çeken Wang, ABD’nin bu çıplak ekonomik teknolojik zorbalık eylemlerinin piyasa ekonomisi ve adil rekabet ilkesini, uluslararası ticaret ve ekonomi düzenini ve küresel tedarik ve endüstriyel zincirleri ciddi bir şekilde ihlal ettiğinin ve tüm dünyanın çıkarlarına zarar verdiğinin altını çizdi.

Wang, Çin’in söz konusu kararnameyi yakından takip edeceğini ve kendi haklarını ile çıkarlarını kararlılıkla koruyacağını dile getirdi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın