1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin’den Kuzey Akım patlamalarının BMGK’de tartışılmasına destek

Çin’den Kuzey Akım patlamalarının BMGK’de tartışılmasına destek

- - 2 dk okuma süresi
67

Wang, Kuzey Akım doğal gaz boru hattındaki patlamaların büyük etki yarattığını, uluslararası toplumun çoğunluğunun olayın gerçeğinin su üstüne çıkarılması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Rusya tarafından sunulan karar taslağının BM’nin sorun üzerinde uluslararası soruşturma yapmasını ilerletmeyi amaçladığına dikkat çeken Wang, Çin’in Rusya’nın karar taslağına destek verdiğini vurguladı.

Wang, BM’nin başkanlığında uluslararası soruşturmanın yürütülmesinin şu an çeşitli ülkeler tarafından yapılan soruşturmalarda sinerji oluşturulmasına yardımcı olacağını ve olayın gerçeğinin bir an önce ortaya çıkarılmasını sağlayacağını kaydetti.

BMGK’de ilgili sorunun tartışılmasını destekleyen Çin’in, karar taslağı üzerindeki görüşmelere yapıcı olarak katıldığını hatırlatan sözcü, BMGK’ye üye bazı gelişmekte olan ülkelerin de meşru görüş ve önerilerini sunduğunu dile getirdi.

Sözcü, Çin’in bazı Batılı ülkelerin tutumlarına dikkat çektiğini, bu ülkelerden gerçekçi yaklaşımı benimseyerek, jeopolitik çıkarları bir kenara bırakıp BMGK üyelerinin yükümlülük ve sorumluluklarını ciddiyetle yerine getirmeleri ve karar taslağı üzerindeki istişarelere yapıcı bir şekilde katılmaları, BMGK’nde ilgili karar üzerinde en kısa sürede fikir birliğine varılabilmesi için çaba harcamaları beklediğini belirtti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın