1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Çin’in barışçıl Antarktika seferleri

Çin’in barışçıl Antarktika seferleri

- - 2 dk okuma süresi
73
1417435791

Çin, Güney Kutbu'na düzenlediği 39'uncu seferi nisan ayında bitirmişti. Seferin görevleri, küresel iklim değişikliğine ilişkin araştırmaların yanı sıra Çin'in Antarktika'daki istasyonlarından iki tanesinde mürettebat değişimini ve malzeme takviyesini gerçekleştirmekti. 

Güney Kutbu'na sefer düzenlemeye başladığı 1984 yılından bu yana ülke, ciddi bir kutup gözlemleme sistemi oluşturmuş bulunuyor. Bu çerçevede, Çin Bilim Akademisi akademisyenlerinden ve Jeoloji ve Jeofizik Enstitüsü araştırmacılarından Liu Jiaqi'nin, yeni bir rapora atfen açıkladığına göre, buzkıran araştırma gemileri, sabit kanatlı uçaklar ve özerk işleyen bir su altı robotu var.

Neredeyse 40 yıllık araştırma süresince Çin, bölgenin ekolojik çevresini, iklimsel evrimini ve jeolojisini inceledi; sonuçta iç Antarktika'nın ilk topografik haritası çıkarıldı.

Çin Antarktika bölgesinde dört adet araştırma istasyonu kurdu. Bunlar Great Wall (Çin Seddi), Zhongshan, Kunlun ve Taishan istasyonları; şimdi de beşincisi inşa ediliyor. Bu yeni araştırma istasyonu, Ross Sea'da Terra Nova Bay  üzerinde betimlenmesi güç bir adada yer alıyor ve çevreyi gözlemleme ve koruma amacıyla inşa ediliyor. Ayrıca istasyon araştırmaların yürütülmesinde, kurtarma ve acil durumlarda üs olarak da kullanılacak. Öte yandan yeni istasyon, Great Wall ve Zhongshan sırasıyla Atlantik ve Hint Okyanusu yönlerini kapsadığı için aradaki boşluğu da dolduracak.

Çin, 1958'de imzalanan Antarktika Anlaşması'nın tarafı olduğu için, ülkenin  bu bölgedeki etkinlikleri barışçıl amaçlarla sınırlıdır. Şimdi yeni istasyon da yalnızca bir helikopter pisti ve bir buzkıran rıhtımı ile donanmış olacak ve burada barışçıl hedefe dönük araştırma etkinliğine odaklanılacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın