1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çin’in güneş paneli ihracatı, yüzde 80 artışla 51 milyar doları aştı

Çin’in güneş paneli ihracatı, yüzde 80 artışla 51 milyar doları aştı

- - 2 dk okuma süresi
12
unnamed 2023 02 21t103806

2022’deki çalkantılı küresel ekonomi ve ticaret ortamının arka planında, elektrikli araçlar, fotovoltaik ürünler ve lityum bataryalar, Çin’in ihracatındaki yeni büyüme noktaları haline geldi. Çin Fotovoltaik Sanayi Derneği’nin (CPIA) verdiği bilgiye göre,  geçen yıl ülkedeki fotovoltaik ürünlerin toplam ihracat hacmi, 51,25 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2021’deki 28,4 milyar dolara göre yüzde 80 oranında arttı.

Fotovoltaik imalat sanayi zincirinin terminal ürün bileşenleri açısından bakıldığında, geçen yıl fotovoltaik modüllerin ihracat hacmi ve ihracat miktarı rekor seviyelere ulaştı. Fotovoltaik modüllerin ihracat hacminin yaklaşık yüzde 55’ini oluşturan Avrupa, bir önceki yıla göre yüzde 10,9’luk bir artışla Çin’in en önemli ihracat pazarı konumunda. Avrupa’da fotovoltaik modüllerin ihracatı için bir transfer istasyonu olarak Hollanda, Çin’in fotovoltaik modül ihracat pazarı segmentinde ilk sırayı koruyor.

Avrupa pazarındaki büyük talep artışı, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışma ve enerji fiyatlarındaki artıştan yol açılan endişelerin, enerji bağımsızlığı planını her zamankinden daha acil hale getirmesinden kaynaklanıyor. Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği’nin (EPIA) istatistiklerine göre, 2022 yılında 27 AB ülkesinde yeni kurulan fotovoltaik kapasite yıllık yüzde 47 artarak 2020 yılının iki katını aştı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir