1. Anasayfa
  2. Sektörel
  3. Çin’in ilk çeyrek perakende satış rakamı, 11 trilyon yuanı geçti

Çin’in ilk çeyrek perakende satış rakamı, 11 trilyon yuanı geçti

- - 2 dk okuma süresi
48
3377641758

Çin’de perakende satışlar, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 oranında arttı. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, perakende satışlar mart ayında yıllık bazda yüzde 10,6 yükseldi. Kentsel bölgelerdeki perakende satışlardaki artış oranı yüzde 10,7 düzeyinde oldu. Bu artışın rakamsal büyüklüğü ise 478 milyar dolar. Kırsal bölgelerdeki artış ise yüzde 10 olarak gerçekleşti.

Büronun verilerine göre, Çin’deki tüketim mallarının perakende satışları ilk çeyrekte yaklaşık 11,49 trilyon yuan oldu. İlk çeyrekte çevrimiçi perakende satışlar, yıllık yüzde 8,6’lık artışla yaklaşık 3,29 trilyon yuanlık bir büyüklüğe ulaştı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Fu Linghui, bu yılın başından itibaren hizmet tüketiminin toparlanması, satışların istikrarlı bir şekilde artması ve çevrimiçi tüketim trendinin artışı büyümede etkili olduğunu söyledi. Fu, ülkenin kişisel geliri artırmak, aktif şekilde yüksek kaliteli arz sağlamak, artan tüketimi arz yönlü yapısal reformlarla etkin şekilde birleştirmek için kolaylaştırıcı önlemlerin süreceğini belirtti.
 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın