1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Çinli kurtarma personeli kendi imkanlarıyla Türkiye’ye gitti

Çinli kurtarma personeli kendi imkanlarıyla Türkiye’ye gitti

- - 2 dk okuma süresi
8

Türkiye’de deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmasına katılan yabancı ekipler arasında Çinli Mavi Gökyüzü kurtarma ekibi (Blue Sky Rescue, BSR) dahil birçok ekip yer alıyor.

BSR ekibinin 300 üyesi gece gündüz arama kurtarma çalışması yürütüyor. Ekip şimdiye kadar 7 kişi kurtardı ve 78 kişinin cesedine ulaştı.

BSR kurtarma ekibinin 10 üyesi başkent Beijing’den. 10 kişilik grubun şefi Chen Haijun, Türkiye’deki şiddetli depremi Çin halkının yüreğinden hissettiğini, kendi çocukları ve anne babaları olan arama kurtarma personeli olarak yakınları enkaz altında kalan Türk vatandaşlarını daha iyi anladıklarını, bu nedenle depremin hemen ardından harekete geçtiklerini belirtti.

2023021310244361916

Çinli internet kullanıcıları, arama kurtarma personelinin seyahat ücreti ve donanımları kimin tarafından karşılanıyor diye merak ediyor.

Bu soruyu yanıtlayan Chen Haijun, yol ve donamların ücretlerini kendi ceplerinden ödediklerini söyledi. Chen’e göre, herkes 20 bin yuandan fazla harcayarak Türkiye’ye gitti. Bazı kişiler borç aldı.

Chen, “Sevginin sınırı yok, akrabalık ortak dilimizdir. Şöyle bir kareyi hiç unutamam: Bir baba enkaz üzerinde taşla kazarak kızını arıyordu. Bu acı tarif edilemez. Bir hayatı kurtarmakla kıyaslandığında, para hiçbir şey değildir.” diye konuştu.

2023021310251520768

Çinli vatandaşlar Çinli arama kurtarma ekiplerinin daha fazla hayat kurtarması ve ardından sağ salim dönmesini beklerken, Çinli arama kurtarma ekipleri tam hızla çalışıyor. BSR’nin 7 grubu, 200’den fazla binadan sorumlu. 7 grup bazen günde bir öğün yemek yiyerek 15 saat çalışıyor.

Nuanyang adlı bir BSR üyesi, enkaz altında daha 200 bin kişi olduğunu ve sarsıntılar sırasında yerli bir itfaiye ekibinin tümüyle enkaz altına gömüldüğünü hatırlatarak, bu nedenle var güçle çalışacaklarını söyledi.

2023021310252877266

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir