1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. CRI Türk’te Bahar Bayramı kutlandı

CRI Türk’te Bahar Bayramı kutlandı

- - 4 dk okuma süresi
50
opera anlik goruntu 2023 01 20 193148 criturk

Etkinliğe Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Prof. Dr. Melih Baş, Prof. Dr. Cüneyt Akalın, Prof. Dr. Nevrez Koylan, Prof. Dr. Uğur Güven gibi akademi dünyasından seçkin şahsiyetlerin yanı sıra Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekteri İlkay Akkaya, Sözcü gazetesi ekonomi editörü Deniz Bilici Göçmen, United World International Temsilcisi Yunus Soner, dış haberler alanında yayın yapan Harici sitesi editörlerinden Elif İlhamoğlu ve Eser Keskin, Aksoy Araştırma Şirketi’nden Tolga Karagöz, Filbox dijital platformu kurucusu Ayhan Köseoğlu katıldı.

Opera Anlık Görüntü 2023 01 20 193209 criturk com

CRI Türk’ün İstanbul ofisindeki Bahar Bayramı etkinliğinin öncesinde Çin’in Covid-19 ile mücadelesini anlatan “Pandemi mücadelesi: Pandeminin ortasında Çin’in gücü” isimli belgesel de gösterildi. Gösterimin ardından katılımcılara hitaben konuşan CRI Türk Genel Yayın Yönetmeni, Çin’in salgınla mücadelesinin bilimsel ilkeler temelinde yürütüldüğünün altını çizdi. Batı basınında Çin’in mücadelesinin siyasi çarpıtmalar eşliğinde aktarıldığını dile getiren Muzaffer Güsar şunları kaydetti:

“Çin salgınla mücadelenin ilk günlerinde karantina kararı aldığı zaman Batılı ülkeler Çin’i eleştirmişti ancak daha sonra kendileri de benzer tedbirleri aldı. Batı’nın aksine Çin yakın zamana kadar önlemlere devam etti. Zira Çin, salgınla ilişkin tedbirleri başka ülkelerin ne yaptığına bakarak değil bilim rehberliğinde ele aldı. Sizlere gösterdiğimiz belgeselde de bu noktalara dikkat çekiyoruz. Buna karşın Batı basını Çin önlemlere devam ettiği için eleştirmeye devam etti. Bu eleştiriler Çin, 8 Ocak’ta önlemleri gevşettiğinde farklı bir hal aldı. Kimi ülkeler Çinli turistlere ayrımcı tedbirler almaya çalıştı. Batı basınında çıkan bu haberlerin manipülasyondan ibaret olduğunu anlatmak bizim görevimiz.”

Opera Anlık Görüntü 2023 01 20 193433 criturk com

 

“Tavşan yılında sizleri ağırlamak isteriz

CRI Türk Genel Yayın Yönetmeni Muzaffer Güsar, salgınla ilgili gelişmeleri tarafsız olarak inceleyen akademisyen ve gazetecilere teşekkür ederken, katılımcılar ise düzenlenen etkinlikten memnuniyetlerini dile getirdiler. CRI Türk Genel Koordinatörü Ma Yuyao da katılımcılara hitaben şunları söyledi:

“Değerli arkadaşlar, hepiniz benim için çok kıdemli hoca ve dostsunuz. Yarın Bahar Bayramı Arifesi, Bugün biz CRI Türk olarak ilk kez Bahar Bayramı Resepsiyonu’nu düzenliyoruz, sizleri ofisimize çağırdık, çünkü daha samimi ve ailece bir ortamda sizleri ağırlamak istedik. Bizi kırmadan buraya geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim. Ancak geçen sene değil, yıllardır bize verdiğiniz yardım ve desteğiniz için Çin Medya Grubu adına size çok teşekkür ediyorum. Bahar Bayramı Çin’in en önemli geleneksel bayramlarından biri. Bu yıl tavşan yılına giriyoruz. Bayram arifesinde genellikle tüm aile üyeleri bir araya geliyoruz, sohbet ediyoruz, Bahar Bayramı Galası’nı izliyoruz. Biz de tam Çin’de olduğu gibi bir bayram havasını yarattık, umarım beğeneceksiniz bayram soframızı. 3 yıldır Çin’in salgınla mücadelesinde elde ettiği başarıları doğru şekilde anlattınız, son zamanlarda Çin’de salgınla mücadele politikası gevşetildi, bazı batılı medya bu konuda Çin’i karalamaya çalışıyor, siz ise bu konuda yorumlarınız, haberlerinizle Türk halkına gerçek Çin’i gösterdi. Çin Türkiye arasındaki direkt uçuşlar artıyor, inşallah tavşan yılında sizleri Çin’de ağırlayacağız.”

Opera Anlık Görüntü 2023 01 20 193524 criturk com

screenshot criturk com 2023 01 20 19 36 40 622

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın