1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Sall ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Sall ile ortak basın toplantısı düzenledi

- - 4 dk okuma süresi
56
screenshot 1 600 x 400 38

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Sizlerin huzurunda kendilerine hoşgeldiniz diyorum. Şubat ayında Dakar’a çok verimli bir ziyaretimiz olmuştu. 

Senegalle ekonomik ve ticari ilişkilerimiz gelişme eğilimini sürdürüyor. 2021 yılında ikili ticaret hacmimiz önceki yıla göre yüzde 42 bir artışla 380 milyon dolardan 540 milyon dolara ulaştı. Şimdi kendimize yeni bir hedef belirledik. Dedik ki en kısa sürede bunu 1 milyar dolara çıkaralım. Her fırsatta vurguladığım üzere Türkiye olarak Afrika ile ekonomik ilişkilerimizi her zaman adil, dengeli bir şekilde geliştirmenin gayreti içerisinde olacağız. Ticari ilişkilerimizi de kazan-kazan esasına göre yürüteceğiz. Afrika’da 2002 yılında sadece 12 büyükelçiliğimiz varken bugün 44 büyükelçiliğimiz Afrika’da hamdolsun hizmet veriyor.

Ankara’daki Afrika büyükelçiliklerinin sayısı da şu an itibarıyla 38’e yükselmiş durumda. Türk müteahhitlik firmaları, tüm dünyada olduğu gibi Senegal’de de başarılı hizmetlere imza atıyor. Şirketlerimiz yalnızca inşaat ve müteahhitlik değil, üretim alanlarında da Senegal ekonomisine katkıda bulunuyor. Enerji, çelik üretimi, sağlık, gıda sanayi, hazır beton üretimi ve altın işleme alanlarında faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede üstlenilen proje ve yatırımların tutarı 1,5 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Senegal’le kalkınma alanında da yakın iş birliği sergiliyoruz. TİKA’mız 2007 yılından bu yana Senegal’de birçok proje hayata geçirmiş, Senegalli kardeşlerimizin hayatlarına dokunmuştur.

Eğitim alanında Senegalli öğrencilere hem lisans hem lisansüstü eğitim seviyesinde burs vermeye devam ediyoruz. İnşallah bundan sonra da Senegal halkının yanında olmayı sürdüreceğiz.”

 

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’in konuşmasından bazı satır başları ise şöyle:

“Değerli kardeşim ve dostum sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Her zaman olduğu gibi misafirperverlikleri için yeniden teşekkür etmek istiyorum.  Buradan sizin cömertliğinizi ve Türkiye’nin Afrika meselelerine ve Senegal’in ilgisini bildiğimiz için buradaki ağırlamadan hiç şaşırmadığımızı ifade etmek isterim.

İkili ilişkilerimizin hukuki alt yapısı oldukça çeşitli. Enerji, tarım, öğrencilere burslar için de oldukça müteşekkirim. Savunma sanayiine kadar her alanda iş birliğimiz devam ediyor. Uluslararası kongre alanımız, olimpik stadyumumuz, TIR halinin inşasında Türk şirketlerinin katkısı oldu. Türk şirketleri Senegal özel şirketleriyle çalışıyor ve birçok kişiyi istihdam ediyor. Abdi İbrahim ile çalışmalarımız devam ediyor. Kıtasal serbest ticaret bölgemiz var. Afrika’da ticareti kolaylaştıracak bir projedir bu. Uluslararası arenada da iki ülkenin işbirliği mevcut.

Karadeniz’deki tahıl anlaşmasına katkınızdan dolayı sizleri takdir ettiğimin altını çizmek isterim. Afrika Birliğinin G-20’ye üyeliği için desteğinizi istedim. Desteğiniz için de teşekkür ederim. İki ülke arasındaki gündem her zaman yoğun. Şirketler 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için çalışıyor.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın