1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. DEVA Partili Avşar: “AFAD mutlaka yeniden yapılandırılmalıdır”

DEVA Partili Avşar: “AFAD mutlaka yeniden yapılandırılmalıdır”

- - 3 dk okuma süresi
13
whatsapp image 2023 02 22 at 09 30

Avşar, deprem bölgesindeki barınma ihtiyacına ilişkin şunları kaydetti:

“Bizim bugün konteynır ve prefabrik kentleri konuşmamız gerekiyordu. Fakat bunca vatandaşımıza hala çadır dahi tedarik edilemedi. Çadır üreticileri üretimin büyük bölümünü AFAD’a yapıyor. Bölgeye binlerce çadır sevk edildi. Nasıl oluyor da çadır sorunu çözülemiyor, anlamak mümkün değil. Deprem gibi afetlerde vatandaşın imdadına koşmayacaksanız da ne zaman koşacaksınız? İktidara sormazlar mı: Daha Ankara’nın 700 kilometre ötesine 15 günde çadır götüremiyorsunuz. İnsanların konutlarını 1 yılda nasıl yapacaksınız?”

“Sizin bir tane bile kabahatiniz yok mu?”

Yıkılan binaların yüzde 98’inin iktidardan önce yapıldığına dair açıklamaları değerlendiren Avşar, “‘Her şeyi ben kontrol edeyim’ diye inat edenlere soruyoruz. Şimdi rahat mısınız? Sizin, haşa, bir tane bile kabahatiniz yok mu? Yıkılan binaların yüzde 98’inin iktidarınızdan önce yapılmadığını, bu rakamların gerçek olmadığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Ne uğruna yanlış bilgi veriyorsunuz? 20 yılda yapamadıklarınızı 1 yılda nasıl yapacaksınız?” dedi.

“Yeni yapıların zeminlerini uzmanlarla konuştunuz mu?”

Avşar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yönelik, “Yeni yapıların yapılacağı zeminler. Birçoğu tarla vasfındaki bölgelere yapıldığı için yıkıldı. Bu bölgelerde yapılacak inşaatları jeologlarla, şehir plancılarıyla ve konunun diğer uzmanlarıyla konuştunuz mu? Bu konudaki raporları değerlendirdiniz mi? Şeffaf olmanız lazım. Ne zaman, nerede, ne konuştunuz? Belgeleriyle açıklayıp bu milleti rahatlatmak zorundasınız.” ifadelerini kullandı.

“AFAD’ın yeniden yapılandırılması şarttır”

“AFAD, sadece kural koyucu, yönlendirici, koordine edici, destekleyici ve denetleyici bir teşkilat modeline geçmelidir.” diyen Avşar, “13 Haziran’da ‘Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile AFAD, kuruluşundan önceki parçalı yapıdan daha hantal bir yapıya dönüştürülmüştür. Büyük koordinasyon boşluklarının oluştuğunu saptamışız.” diye konuştu.

Avşar, konuya ilişkin çözümü de anlattıklarını dile getirerek, “Afet yönetimi paydaşları arasındaki iş birliklerini artıracak stratejiler geliştirilmesi gerektiğini, paydaşları güçlendirecek teknik ve finansal mekanizmaları güçlendirmeyi, merkeziyetçi yönetim anlayışının derhal terk edilmesini, yerel yönetimlerin afet yönetiminin tüm safhalarında inisiyatif alması gerektiğini, yerelin hızlı tepki vermesi gerektiğini söylemişiz. Altını çize çize vurguluyoruz: AFAD mutlaka yeniden yapılandırılmalıdır. Afetlerle sağlıklı mücadele için şarttır.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir