1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. DEVA Partili Esen: “İbretlik cezalar almaları için takipçi olacağız”

DEVA Partili Esen: “İbretlik cezalar almaları için takipçi olacağız”

- - 3 dk okuma süresi
368
logolar 600 x 400 1

Esen, 6 yaşındaki kız çocuğunun kendisinden büyük bir erkekle ailesinin onayıyla evlendirilmesinin herkesi üzdüğünü ifade ederek, “Üzerinden 18 yıl geçmiş; kız bugün 24 yaşında. Ancak bu 18 yıl boyunca bu çocuk cinsel istismara maruz kalmış. Bu çocuk hamile kalmış. Bu çocuk, oyun zannettiği evlilikle yıllar geçirmiş. Eğitimden uzak kalmış.” dedi.

“Bakanlıkların sorumluluğu var”

İlgili kurumların ve yetkilerin bu olayda sorumluluklarının olduğunun altını çizen Esen, “Burada, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’nın, Adalet Bakanlığı’nın ve ilgili kurumların ve yetkililerinin hiç mi sorumluluğu yok? Çocuğun hayatı, belli zamanlarda bu yetkili ve sorumlularla kesişmiş ancak üstü örtülmüş. O sebeple bugün yapılan ‘Gereği yapıldı. Avukat tahsis edildi. Soruşturma açıldı’ açıklamaları samimi mi?” diye konuştu.

“Neden yeniden üstü örtülüyor?”

Esen, davanın 22 Mayıs 2023 tarihinde görüleceğini hatırlatarak, “Neden kimse tutuklu değil? Zanlısı, hatta faili ortadayken, sorumlular ortadayken neden 22 Mayıs? Neden yeniden üstü örtülüyor ve olay soğutulup zamana yayılmaya çalışılıyor? Bunu merak ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İbretlik cezalar almaları için takipçi olacağız”

“Bu alçak olayın, bu insanlık dışı olayın takipçisi olacağız” diyen Esen, sözlerini şöyle tamamladı:

“DEVA Partisi kız ve erkek çocuklarının eşit fırsatlarla eğitim almaları, eğitimde kalmaları, çocukluk yıllarını devletin garantisi ve güvencesiyle geçirmeleri, nitelikli bireyler olarak topluma kazandırılmaları için bu olayın takipçisi olacak. Bir daha hiçbir kız çocuğunun bu olayı yaşamaması ve suçluların ibretlik cezalar alması için bu olayın takipçisi olacak. Hukuki süreci takip edeceğiz. Toplum vicdanı rahatlayınca, suçlular ve sorumlular ibretlik cezalar alınca diğer potansiyel suçlular için de caydırıcı olacak. O zaman bizim yüreğimiz soğuyacak. O zaman rahatlayacağız. Çocukların güvende olması için yolumuza devam edeceğiz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın