1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. DEVA Partili Şahin: “Eyleme izin verilmesini en güçlü şekilde kınıyoruz”

DEVA Partili Şahin: “Eyleme izin verilmesini en güçlü şekilde kınıyoruz”

- - 2 dk okuma süresi
27
logolar 600 x 400 4

Partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada durumu hayret ve esefle takip ettiklerini söyleyen Şahin, “İslam karşıtı gösterici Rasmus Paludan’ın daha önce hem Danimarka’da hem de İsveç’te benzer protestolar düzenlediği ve bunlardan bazıları karşı gösterilere yol açarak şiddet olaylarına sebebiyet verdiği biliniyor. Bu kişinin eylem sırasında Kur’an-ı Kerim yakmayı planladığı ifade ediliyor.” dedi.

“Eyleme izin verilmesini en güçlü şekilde kınıyoruz”

Şahin, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’ün eyleme ilişkin açıklamalarına da tepki göstererek, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, İsveç’teki TT haber ajansına yaptığı açıklamada ifade özgürlüğüne vurgu yapsa da bu kabul edilebilir bir durum değildir. İfade özgürlüğüyle açıklayamazsınız. İsveç’in Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılması eylemine izin vermesini şiddetle ve en güçlü şekilde kınıyoruz. İsveç’in bu tutumunun kabul edilemez olduğunu, Türkiye’nin eyleme müsaade edilmemesini beklediğini ifade ediyor, kutsal değerlere hakaretin ‘demokratik haklar’ kisvesi altında savunulamayacağını bir kez daha vurguluyoruz.”

“Demokratik kültür ile izahı mümkün değildir”

İsveç Hükümeti’nin yapılan provokasyona derhal müdahale etmesinin en büyük temenni ve arzularının olduğunu dile getiren Şahin,  “Açıkça nefret suçu niteliğindeki söz konusu provokatif eyleme dair İsveç’in bu tutumu kabul edilemez. Kin ve nefret dolu bu faşizan girişimlere fırsat verilmesinin demokratik kültür ile izahı mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın