1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. DEVA Partili Şahin: “Hukuksuzluk daha yeni on binlerce canımızı aldı”

DEVA Partili Şahin: “Hukuksuzluk daha yeni on binlerce canımızı aldı”

- - 3 dk okuma süresi
54
deva logo 2

Şahin, “Neden afeti Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla daha az hasarla atlatamadık? İstifa eden tek kişi var o da bir arama kurtarma ekibinin lideri. Anında bölgeye ulaşmasına rağmen bürokrasi nedeniyle saatlerce geciktiği için istifa ediyor. Neden bu koca milletin en başarılı evlatları devlet kurumlarında yetkili değil?” diye sordu.

“Hukuksuzluk daha yeni on binlerce canımızı aldı”

Anayasaya göre mevcut durumda seçimlerin ertelenmesinin mümkün olmadığını söyleyen Şahin,  “Seçim, Anayasa ne zaman diyorsa, seçim yasası ne zaman diyorsa o zaman yapılır. Hukuk var ortada. Hukuksuzluk daha yeni on binlerce canımızı aldı. Hukuk ne diyor? Anayasamızın 78. maddesine göre Gazi Meclisimiz sadece ve sadece savaş durumunda seçimi 1 yıl erteleyebilir. Başka hiçbir sebeple seçimler geriye bırakılamaz.” ifadelerini kullandı.

“Anayasamız Sayın Cumhurbaşkanı’nın da YSK’nın da üstündedir”

Şahin, seçimi Yüksek Seçim Kurulu’nun(YSK) ve cumhurbaşkanının erteleyemeyeceğini ileri sürerek, “YSK’nın seçim tarihlerini değiştirme yetkisi olduğunu kabul etmek, YSK’nın Anayasa’dan, Kanunlardan ve yasama organı TBMM’den üstün olduğu anlamına gelir. Ortada Anayasa varken YSK’nın veya herhangi bir başka yapının iradesinin hiçbir hükmü yoktur. Anayasamız Sayın Cumhurbaşkanı’nın da YSK’nın da üstündedir.” şeklinde konuştu.

“Hukuk, seçim için 18 Haziran’ı emretmektedir”

Mevcut kanuna göre seçim tarihinin 18 Haziran olduğunu dile getiren Şahin, “Hukuk, seçim için 18 Haziran’ı emretmektedir. Zaten düne kadar iktidar partilerinin ifade ettiği 14 Mayıs tarihi bir temenniden daha fazlası değildi. Ortada bir karar da yoktu. Onun için değerlendirmeyi yasalara göre, 18 Haziran üzerinden yapmayı uygun görüyoruz.” dedi.

“Neden afeti Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla daha az hasarla atlatamadık?”

Şahin, deprem afetinin sekizinci gününde umutlarını yitirmediklerini ve müjdeli haberler için dua ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Teşkilatımızla birlikte afet bölgesinde gereken neyse hepsini sonuna kadar yapıyoruz. Acaba deprem öncesinde neden yeterince tedbir alınmadı? Hükümet neden bas bas bağıran bilim insanları dinlemedi? Bir kişinin talimatıyla, tarihe geçen ifadesiyle söylüyorum. Neden bu afeti Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla daha az hasarla atlatamadık?”

“Yüzyılın felaketi, iktidardır”

“İktidar mensupları enkaz altında kalan vatandaşlarımızı değil, enkaza gömülen kendi itibarlarını kurtarma derdinde.” diyen Şahin, “Yaşanan deprem bir doğal afettir, yüzyılın felaketi ise bu kötü yönetimin sorumlusu olan iktidardır.” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın