1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Dünya Kitap Günü ve BM Çince Günü Rusya’da kutlandı

Dünya Kitap Günü ve BM Çince Günü Rusya’da kutlandı

- - 2 dk okuma süresi
12
8189904372

Bugün Dünya Kitap Günü, 20 Nisan ise BM Çince Günü. Bu iki günü kutlamak için Rusya’nın başkenti Moskova’da “Çince: Medeniyetlerarası diyalogu pekiştiriyor” ana konulu etkinlik düzenlendi.

Çin’in Rusya’daki Büyükelçisi Zhang Hanhui etkinlikte yaptığı konuşmada, etkinliğin tüm dünya ülkelerinin medeniyet değişimini pekiştirmek yönündeki ortak arzusunu yansıttığını belirtti. Zhan, Rusya’da Konfüçyüs Enstitüsü ve Çin’de Rusya Kültür Merkezi’nin kurulmasının iki ülkenin dil kaynaşmasını güçlendirdiğine işaret ederek, Çince ve Rusça öğrenmeyi artırmanın iki halk arasındaki karşılıklı anlayışı ve dostluğu pekiştireceğini, dolayısıyla iki medeniyet arasındaki paylaşımı sağlamlaştıracağını söyledi.

Etkinlikte Çin ve Rus yazarlar yeni kitaplarını tanıttı. Rus uzman da Çin’e özgü hat ve nakış sanatını sergiledi.  Etkinlik, Shans Uluslararası Yayın ve Medya Grubu, Rusya Yazarlar ve Yayıncılar Derneği ve Moskova Global Kitap Evi tarafından ortaklaşa düzenlendi.  

Öte yandan Dünya Kitap Günü ve BM Çince Günü’nü kutlamak için Rusya’nın Saint Petersburg kentinde de Çin edebiyatı ana konulu etkinlik düzenlendi.  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın