- - 2 dk okuma süresi
123

Ülkenin optimize edilmiş Kovid-19 müdahalesi ve giriş-çıkış politikalarının ardından “dünyanın süpermarketi” olarak bilinen Yiwu, yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Çin’in doğusundaki Zhejiang Eyaleti, Yiwu şehrindeki piyasa denetim bürosuna göre, mart ayı ortası itibarıyla bu yıl 181 yabancı şirket kuruldu, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 123’lük bir artışa denk geliyor.

Söz konusu yatırımcılar 49 farklı ülkeden gelerek Yiwu’da şirket kurdu. Mart ayı ortası itibarıyla, Yiwu’da 4 bin 996 kayıtlı yabancı sermayeli şirket vardı ve bu, şehirdeki toplam yabancı sermayeli kuruluş sayısının yıllık yüzde 12 artışla yüzde 57’sini oluşturuyor.

1 Ocak’ta Yiwu’da, diğer alanların yanı sıra yabancılar için oturma ve çalışma izni sisteminde politika danışmanlığı ve kolaylığa odaklanarak, şehrin uluslararası iş ortamını ve yabancılarla ilgili hizmetleri iyileştirmek için 10 önlem resmen uygulandı.

Yerel çıkış-giriş idaresinden alınan veriler, Yiwu’da 12 binden fazla yerleşik yabancı tüccar olduğunu, yani salgın öncesi düzeyin yaklaşık yüzde 80’i olduğunu ve sayının hala artmakta olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın