1. Anasayfa
  2. Alışveriş
  3. E-ticarete atılacak girişimcilere 8 maddelik yol haritası

E-ticarete atılacak girişimcilere 8 maddelik yol haritası

- - 6 dk okuma süresi
67

Çiğdemli, e-ticaret sektörünün birçok girişici için sayısız fırsat barındırdığını belirterek, “E-ticaret sektörünün hacmi 2022’de, bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 100 büyüyerek 700 milyar TL’ye ulaştı.” dedi.

E-ticaret sektörüne adım atmayı planlayan girişimciler için 8 maddelik bir yol haritası hazırlayan Çiğdemli, bu maddeleri şöyle sıraladı:

Bildiğiniz işi yapın

Çiğdemli, e-ticaret sektörüne yeni atılacak olanların ‘ne çok satar’ mantığıyla araştırma yaparak hiç anlamadığı işlere girebildiğinden bahsederek, “Bu sürdürülebilir bir iş modeli olmamakla birlikte kazançtan çok kayıplar da getirebilir. Ayrıca her kriz döneminin yeni fırsatlar barındırdığı da unutulmamalı. Globalde yaşanan resesyon birçok sektörü olumsuz etkiliyor fakat bu tür ortamlar girişimciler için bulunmaz ortamlardır. Girişimcilerin piyasalarda yaşanan zorlukları ve nelere ihtiyaç olduğunu araştırmalarını tavsiye ederim. Bu bakış açısından farklı iş ve iş modelleri çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

Sürekli bildirim göndermeyin

E-ticaret sitesinin yapabileceği en hatalı davranışlarından birini cep telefonu numaralarına devamlı mesaj atmak olduğu şeklinde değerlendiren Çiğdemli, “Potansiyel müşterinin alışveriş yapacağı varsa da sizden rahatsız olduğu için asla alışveriş yapmayacaktır. Bir site kendi kayıtlı müşterisine bile ayda birkaç seferden faza mesaj veya e-posta atmamalıdır. Hatta müşteri sitenin mobil uygulamasını telefonuna indirmiş olsa bile, haftada bir iki defadan fazla bildirim göndermek itici olacak ve müşteriyi sizden soğutacaktır.” dedi.

Kaotik arayüz kullanmayın

Çiğdemli,  “E-ticaret sitesi kaotik bir temaya sahipse, hey yerden pop-up’lar, renkli kutular çıkıp duruyorsa, kullanıcı hiçbir şey satın almadan siteden çıkacaktır. Aynı şekilde sitenin çok yavaş olması, ödeme adımı dahil her kategoride uzun süre beklemek zorunda kalması da kullanıcıyı bezdirir. Siteye mobilden giriş yapan kullanıcıya masaüstü site gösterilmesi de siteden derhal çıkma sebebidir. Bu tür siteler Google’da bile artık görünür olamamalarına rağmen maalesef hala var.” şeklinde konuştu.

Gereksiz bilgi talebinde bulunmayın

Alışveriş formlarında istenen gereksiz bilgilerin müşterileri bezdirebildiğini söyleyen Çiğdemli, şunları kaydetti:

“Bir e-posta adresi, cep telefonu, şifre ve adres bilgisi yeterlidir. TC kimlik numarası, kullanıcının sizi nereden duyduğu gibi gereksiz bilgiler potansiyel müşteriyi daha kaydolmadan kaçırma sebebidir. Kısaca üye olma ve ödeme adımları uzatılmamalıdır. Bazı eski sitelerde, kullanıcı siteye üye olmasına rağmen her seferinde adres ve kredi kartı bilgilerini yeniden girmek zorunda kalıyor. Bu tür sitelerde kaydet özelliği bulunmuyor. Bu da alışverişlerde pratiklik arayan e-ticaret müşterisi için bezdirici bir durum.”

Kötü kargoya dikkat

Çiğdemli, ürünün kargoya geç verilmesini en büyük hata olarak değerlendirerek,  “Kargo ücretleri ne kadar yüksek ve kargo hizmeti ne kadar kalitesizse müşterinin sitenizden ikinci kez alışveriş yapma olasılığı o kadar düşer. Söz verilen güne kadar gönderim yapılmalıdır. Online alışveriş yapan müşteriler, yaptıkları alışverişin kendilerine tam olarak kaça mal olacağını da bilmek ister. Alışveriş tamamlanmadan önce, sepet bedeline ilave olarak gönderinin kargo bedelinin de eklenmesi, belirsizliğin giderilmesi adına önemlidir.” diye konuştu.

Fotoğraflara özen gösterin

Ürünlerin birkaç farklı açıdan fotoğraf çekilmesi gerektiğini belirten Çiğdemli, “Ürün fotoğrafının çok küçük olması, üzerinde oynanarak gerçek ürünle alakasız hale getirilmiş olması, satılan ürün yerine daha kaliteli bir benzerinin fotoğrafının konulması sahtekarlıktır ve kullanıcıları sitenizden soğutur. Ürün görselleri müşterinin ürünü kafasında canlandırabileceği kadar net olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Özensiz ürün açıklaması

Çiğdemli, çoğu insanın uzun açıklamaları okumak istemediğini vurgulayarak, “Ürün açıklamaları detaylı olmalı ancak en önemli bilgiler ilk üç cümlede aktarılmış olmalıdır. Ancak okumak isteyen detaycılar için de özenli bir açıklama yazısı hazırlanmalı. Eğer hazırlanmazsa, meraklı ve araştırmayı seven müşteriye eziyet etmiş ve onu kaçırmış olursunuz.” şeklinde konuştu.

Belirsiz iade politikası

Çiğdemli, “İnternetten alışverişin en önemli kuralı, sitelerin bir iade politikası olmasıdır. Kullanıcı, hangi şartlarda ürünü iade etme hakkı olduğuna dair mutlaka bilgilendirilmelidir.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın