1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. ECB’den faiz artırımı bekleniyor

ECB’den faiz artırımı bekleniyor

- - 5 dk okuma süresi
6
finance 42 2

ABD bankalarının ardından bu kez sorunun Credit Suisse öncülüğünde Avrupa bankalarında yaşanması riskten kaçışı yeniden hızlandırırken piyasalar zayıf bir günü geride bıraktı. Ancak SNB’nin Credit Suisse’e 50 milyar frank büyüklüğünde likidite penceresi sağlaması yeni güne başlarken riskleri önemli ölçüde hafifletmiş görünüyor. Açıklamanın ardından Euro Stoxx 50 vadeli işlem kontratlarında %2 civarında yükseliş yaşadığını görüyoruz. Hafta içinde ABD TÜFE rakamını hasarsız atlatan piyasalar bugün ise bankacılık sektörüne ilişkin sorunların gölgesinde ECB toplantısına odaklanacak. Bundan bir hafta öncesine kadar Merkez Bankası’nın faiz oranlarında 50 baz puanlık artırıma gitmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak ABD’de banka iflasları sonrasında piyasalarda yaşanan dalgalanma ve Fed’e dair beklentilerin revize edilmesi ECB’nin atacağı adıma yönelik tahminleri de etkiledi. Bu kapsamda 50 baz puanlık beklenti hâlâ daha güçlü olsa da 25 baz puanlık artırım ihtimali de olasılıklar arasına girmiş durumda.

ECB’nin kısa vadede en az Fed kadar agresif bir duruş sergileyeceği beklentisi ise parite üzerindeki baskının limitli kalmasını sağlayan bir unsur olarak çalışabilir. Dolayısıyla toplantıda faiz kararının yanında gelecek aylarda ne derece sıkı para politikası izlenebileceğine yönelik mesajlar dikkatle izlenecektir. Diğer taraftan Euro Bölgesi finansal koşullar endeksi son dönemde bir miktar geri çekilmiş olsa da 2009 ortasından bu yana en yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor. Bunun da EUR’daki kırılganlığı kısmen azalttığını söyleyebiliriz.

TL: Sakin görünümünü sürdüren USD/TL kuru hafif yukarı yönlü bir eğilimle işlem görmeye devam ediyor. Bu kapsamda dün gün boyu ağırlıklı olarak 19,00 seviyesinin altında kalınsa da TL lehine hareket alanının son derece sınırlı olması dikkat çekiyor. Öte yandan Şubat ayı sonundan bu yana yukarı yönlü bir eğilim izleyerek 150 baz puana yaklaşan 10 ve 2 yıl vadeli tahvil faizleri arasındaki makas ise 50 baz puanın altına inmiş durumda. Kısa vadede TL ve faizler açısından takip edilecek en önemli konu başlığını gelecek haftaki PPK toplantısı oluşturuyor. Hatırlanacağı gibi TCMB son toplantısında politika faizinde 50 baz puanlık indirim yapmıştı.

Borsa İstanbul: ABD’nin ardından bankacılık sektöründeki sıkıntıların bu kez Avrupa’da yaşanıyor olması küresel piyasalarda belirgin bir bozulma yaratırken BIST-100 endeksinin de bu durumdan net şekilde negatif etkilendiğini gördük. Teknik açıdan bakıldığında ise endeksin 5150 puan desteğinin altına sarkmış olması kısa vadeli görünümü bozar nitelikte. Bundan sonraki süre zarfında 5000 puanın önemi artmış durumda. Ancak SNB’nin Credit Suisse’e 50 milyar frank büyüklüğünde likidite penceresi sağlaması yeni güne başlarken riskleri önemli ölçüde hafifletmiş görünüyor. Dolayısıyla gelmesi muhtemel tepki alımlarının direnç bölgelerinin aşılmasına ne ölçüde katkı sağlayacağını takip edeceğiz.

BIST-30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 5720 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 5680, 5635, 5595 ve 5549 destek olarak izlenebilir. 5761, 5806, 5846 ve 5892 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 19.1026 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 19.0835, 19.0455, 19.0070 ve 18.9305 destek olarak izlenebilir. 19.1215, 19.1600, 19.1980 ve 19.2745 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak Ünlü & CO

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir