1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. EGM, “ADA” uygulamasını hayata geçirdi

EGM, “ADA” uygulamasını hayata geçirdi

- - 2 dk okuma süresi
74
egm yeni logo

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), hakkında koruma kararı olan şahıslar için “ADA” yani “Acil Durum Alarmı” uygulamasını geliştirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şu şekilde:

Emniyet Genel Müdürlüğü, önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Projeyle korunan şahıslar olası bir tehdit durumunda tek tuşla yardım isteyebiliyor. Polis ekipleri olaya anında müdahale ediyor.

Başta asayiş, siber, terör ve narkotik olayları olmak üzere suç ve suçluyla mücadelede önemli başarılara imza atan Türk Polis Teşkilatı, çağın gereklerine göre kendini sürekli yenilemekte. Bunun son örneklerinden biri, Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı’ndan geldi. Türkiye’deki huzur ortamını bozmayı amaçlayan olası sansasyonel eylemlere izin vermemek için çok önemli bir projeye imza atıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla hayata geçirilen projenin adı “ADA” yani “Acil Durum Alarmı”…

ADA uygulaması, hakkında koruma kararı olan şahıslar için geliştirildi. Uygulama, Google Play Store veya Apple Store’dan mobil telefonlara indirilebiliyor. Uygulama ile korunan şahıs, acil durumlarda yani yanında korumasının bulunmadığı ve olası bir tehdit hissettiği anda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla güvenlik birimlerine ulaşabiliyor.

Uygulama kullanıldığında, eş zamanlı olarak kişinin koruma kararı verildiği ilin ve o anda bulunduğu yerin koruma şubesine ve Koruma Dairesi Başkanlığına konumuyla birlikte “yardım çağrısı” düşüyor. Yardım çağrısının ardından olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanıyor.

Birimler arasındaki koordinasyonun en üst düzeyde kullanıldığı ADA projesi ile Emniyet, hem risk ve tehdit unsuru oluşturabilecek durumların önüne geçebilmeyi hem de olası olaylara en kısa sürede müdahale etmeyi hedefliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın