1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. El Salvador’un ilk dijital varlık lisansı, Bitfinex Securities El Salvador’a verildi

El Salvador’un ilk dijital varlık lisansı, Bitfinex Securities El Salvador’a verildi

- - 7 dk okuma süresi
63
8120608700

Hisse senetleri ve tahviller gibi yenilikçi, reel dünyada tokenize edilmiş varlıkların ihracı ve alım satımını sağlayan tam düzenlenmiş bir dijital varlık borsası olan Bitfinex Securities El Salvador, dünyada bir ilke imza atarak El Salvador’un devrim niteliğindeki yeni “Dijital Varlık İhraç Yasası” (Ley de Emisión de Activos Digitales) hükümleri çerçevesinde “Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcısı” olarak lisanslanmak üzere onay alan ilk uluslararası dijital varlık platformu oldu.

El Salvador Ulusal Dijital Varlık Komisyonu tarafından verilen bu yeni lisans, Bitfinex Serbestlik Manifestosu’nda da ana hatlarıyla belirtildiği üzere, Bitfinex’in dünyanın her yerindeki topluluklara ve ülkelere finansal serbestlik ve katılım sağlamaya yönelik uzun vadeli stratejisinde önemli bir dönüm noktasına geçildiğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

“Lisansı almaya hak kazanan ilk şirket olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz”

Bitfinex Grubu’nun Teknolojiden Sorumlu Başkanı Paolo Ardoino konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, “Bu lisansı almaya hak kazanan ilk şirket olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Bu gelişme Bitfinex Securities’in yeni dijital varlık düzenleme rejiminde ana hatlarıyla belirtildiği üzere, açıkça tanımlanmış hak ve yükümlülüklere sahip varlıkların ihracını ve ikincil piyasalarda işlem görmesine olanak sağlıyor. Böylece, küçük ölçekli işletmelerden hükümetlere kadar çok geniş yelpazedeki kurumlar, düzenlenmiş (regüle) bir ortamda sermaye artırabilecek, kripto varlıklar ve tokenize menkul kıymetler konusunda da son derece deneyimli olan, 3 trilyon dolarlık tavan piyasa değeri bulunan, 1 trilyon doların üzerindeki pazarı temsil eden bir yatırımcı sınıfından yararlanabilecek.” ifadelerini kullandı.

El Salvador’dan tarihi hamle: Dijital Varlık İhraç Yasası

Ocak 2023’te El Salvador Millet Meclisi’nde kabul edilen Dijital Varlık İhraç Yasası ile finansal inovasyon ve büyümeyi teşvik etmek amaçlanıyor. 2021’de Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, şimdi de bu temel üzerine inşa ederek, yerli ve yabancı şirketler ile perakende ve kurumsal yatırımcılar adına daha kapsayıcı, daha kolay ulaşılabilir bir finansal ortamın önünü açıyor.

“Dijital varlık piyasası hızla büyümeye devam ediyor”

Sürece dair görüşlerini paylaşan Bitfinex Securities Operasyon Müdürü Jesse Knutson, “Yeni düzenlemeler çerçevesinde piyasaya sürülen tokenize hisselere, getiri sağlayan varlıklara ve diğer yatırım ürünlerine gerek ihraççılardan gerek yatırımcılardan ciddi miktarlarda talep görüyoruz. İhraççılar, geleneksel varlıklara nazaran hızlı, maliyette verimli ve ihracının kolay olmasından ötürü dijital varlık piyasasına girmeye oldukça istekli. Dijital varlık piyasası, 1 trilyon doları aşan büyüklüğüyle henüz emekleme aşamasında olsa da büyük bir hızla büyümeye devam ediyor.” dedi.

Bitfinex Securities El Salvador, şirketlere ve yatırımcılara yönelik küresel fırsatlar sunuyor 

Dünyanın farklı coğrafyalarındaki şirketler, yeni kurulan Bitfinex Securities El Salvador aracılığıyla hisse senetleri, tahviller ve diğer finansal araçlar da dahil olmak üzere, çeşitli dijital varlıkları ihraç edebilecek ve El Salvador yasalarına tam uyum sağlayabilecek. Bu gelişme gerek işletmelere gerekse bireylere, El Salvador’un elverişli regüle ortamında dijital varlıkların ihracı, yatırımı ve ticaretinden faydalanacakları; geleneksel finans alanındaki sermaye artırma sürecine nazaran önemli maliyet ve verimlilik avantajları yakalayacakları eşsiz fırsatlar sunuyor.

Bitfinex Securities El Salvador, Bitfinex grubunun Bitfinex Securities Limited tarafından işletilen mevcut platformu Bitfinex Securities AIFC’den ayrı olarak faaliyet gösterecek. 2021’de kurulan Bitfinex Securities AIFC, Astana Uluslararası Finans Merkezi tarafından kurulan düzenleyici kum havuzu içinde faaliyet gösteren 365/24/7, dijital varlık platformu olarak biliniyor. Daha önce hizmet almayan şirketlerin ve potansiyel olarak tüm ülkelerin yeni finansman kaynaklarına erişmesine olanak tanırken, yatırımcıların blokzinciri tabanlı hisse senetleri ve tahviller gibi birtakım yenilikçi finansal ürünlere yönelik erişimlerini de genişletiyor. Bitfinex Securities AIFC bu yılın başlarında, regülasyonlara yönelik ileri görüşlü yaklaşımı nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde küresel ilgi çeken Kazakistan’da küresel varlığını genişletme açısından önemli bir dönüm noktası olan yeni bir merkez açtığını duyurmuştu.

El Salvador: Latin Amerika'nın yüksek teknolojili finansal yenilik merkezi

Lisans alımı, Bitfinex grubunun El Salvador ve çevre bölgelerdeki finansal serbestliği ve kapsayıcılığı teşvik etmeye yönelik sürekli çabalarına büyük bir destek sağlıyor. Yapılan hamle büyük şirketlerin yanı sıra daha küçük olan, farklı şekillerde marjinalize edilmiş şirketlere ve perakende yatırımcılara küresel piyasalara katılma fırsatı sunuyor. Bununla birlikte, El Salvador’un yüksek teknolojili finansal inovasyon için bölgesel ve küresel bir merkez olma yönündeki hızlı dönüşümü bir kez daha vurgulanıyor, dünyanın her yerinden işletmelerin buraya taşınması için cazip bir ortam yaratılıyor.

Bitfinex Securities, halihazırda yılın önümüzdeki periyotlarında da duyurulması planlanan hem küçük hem de büyük ihraçlar için sağlam bir veri iletim hattına sahip olduğunu teyit etti.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın