1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Emlak, İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı sektörü buluşturdu

Emlak, İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı sektörü buluşturdu

- - 4 dk okuma süresi
38

Emlak, İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı Rescon Expo, gayrimenkul danışmanlığından konut projelerine, kooperatiflerden arsa ofislerine kadar sektörün tüm bileşenlerini, fuarizmir’de bir araya getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, geleceğin Türkiye’sine ve dünyasına ilham veren bir vizyonla hareket ederek, kendi güvencesi ve garantörlüğü ile yerinde dönüşüm ve yüzde 100 uzlaşıyla hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleri de fuarda katılımcı ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. İZBETON standında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra kent için üretilen diğer projeleri de yer aldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi de stantlarında yürüttükleri kentsel dönüşüm projelerini hem sektör temsilcileri hem de ziyaretçilere aktardı. Ayrıca, alım heyetleri ve ikili görüşmelerle ortaya çıkan iş birlikleri de sektörünün ve bağlı sektörlerin geliştirilmesine gelecek dönemler için katkı sağladı.

1672224837 CGT5577

Fuar kapsamında düzenlenecek söyleşiler de sektöre katkı sağladı. Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, “Kentsel Dönüşümde Ankara Deneyimi”ni anlattı. İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, İzmir Emlak Komisyoncuları odalarının başkanlarının katılımıyla bir oturum gerçekleştirildi. TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, yaptıklarını ve projelerini anlatarak kentsel dönüşümü farklı bakış açısıyla ele alırken Prof. Dr. Ruşen Keleş ve Ali Faruk Göksu da akademisyen ve proje üreticisi gözüyle kentsel dönüşümü değerlendirdi. Ayrıca, sektör ve sivil toplum kuruluşu ile derneklerin temsilcileri ve bürokratların katılımıyla oturumlar da düzenlendi. 

Katılımcılar da bu yıl ilki düzenlenmesine karşın gördükleri ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirerek fuarı değerlendirdi.

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Yapı Kooperatifleri Komitesi Başkanı,  Batı-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kurt: 

“Bence, insanların en uygun koşullarda konut sahibi olabileceği yöntem kooperatiflerdir. Tunç Soyer Başkanımız, kooperatifçiliği bildiği ve önem verdiği için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm alanlarındaki hamlelerinde kooperatiflerin önünü açtı. Bu sayede, hak sahipleri ve konut alanlar mağdur olmadan bu işler yürüyecektir. Bu fuar da büyük bir eksikti. Kentsel dönüşüm ve diğer faaliyetlerimizi tanıttığımız bir fuar oldu. İlgi yoğundu, gelecek yıl da fuarda yer almak için standımızı büyüterek sözleşme yapma kararı aldık” 

1672224835 CGT4734

Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Projeler ve Dönüşüm Dairesi Başkanı Hüseyin Çankaya:

“Daire Başkanlığı olarak üç yıldır, kentsel dönüşüm alanları ile ilgili projeleri yürütüyoruz. Fuarı ilk duyduğumuzda katılmak istedik ve gerçekten İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ’a teşekkür ediyoruz. Yürüttüğümüz projeleri, sorundan çözüme nasıl ulaşmaya çalıştığımızı aktarma ve projelerimizi tanıtma, kamu kurumları, meslek uzmanları, konuyla ilgili sektördeki kişilere bu bilgileri aktarma, düşüncelerimizi tartışma şansı bulduk” 

Onag Yapı – Gültekin Pera – Niyazi Gültekin: 

“Fuara, memnuniyetle geldik. İzmir’in böyle bir fuara ihtiyacı vardı. Projelerimize ilgi yoğun ve bu ilgiden memnunuz. İZFAŞ bu işin merkezinde ve sektörün desteği, ortak organizasyonuyla önümüzdeki daha iyi fuarlar olacağına inanıyoruz”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın