1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Emtia ve para piyasası

Emtia ve para piyasası

- - 4 dk okuma süresi
7
finance 123 2

BRENT Resesyon beklentisinden dolayı petrol talebinde azalış endişesine ek olarak Rusya’nın üretim artışı haberleriyle Brentte baskı dünde devam ederek %4,01 değer kaybıyla 74.15$ seviyesinden gün kapanış gerçekleştirdi. Ana destek seviyesini kıran Brentin teknik göstergelerine baktığımızda ise genelinde güç kaybı etkisini sürdürmektedir. İlk destek noktası olarak 71.45$ seviyesini izleyeceğiz. Bu desteğin üzerinde tepki hareketleri beklenebilir. Ancak bu desteğin kırılması durumunda Brentte satış baskısı dahada derinleşebilir. Yukarı yönlü yaşanabilecek hareketlerde ise ilk direnç noktası olarak 75.40$ seviyesi izlenebilir.

ONS/ALTIN “XAUUSD” Ons Altın güvenli liman algısıyla beraber yükselişine dünde devam ederek %0.75 değer kazancıyla günü 1918,29$ seviyesinden tamamladı. Teknik göstergelere baktığımızda ise gün içi sınırlı negatif seyirin etkisiyle bazı indikatörlerde zayıflama olmasına rağmen kesin bir bozulmadan söz edemeyiz. Yükseliş hareketinin devamı açısından Ons Altında ilk direnç noktası olarak 1960$ seviyesi izlenebilir. Bu direncin aşılması durumunda yükseliş hareketinin devamı beklenebilir. Geri çekilmelerde ise ilk destek noktası olarak 1885-1890$ bandını zleyebiliriz.

GRAM ALTIN Ons Altın ve dolar kurundan destek bularak yukarı yönlü hareketine dünde devam eden Gram Altın %0.83 değer kazanarak günü 1171.32 seviyesinden tamamladı. Zirve noktası olan 1186 seviyesini dün test etse de bu seviyede kalıcılık sağlayamadığı gözlemlenmektedir. Gram Altında 1160 desteğinin üzerindeki hareketleri kısa vadeli görünüm açısından olumlu buluyoruz. Bu desteğin üzerindeki hareketlerde 1186 direncine doğru yönelim tekrar hareketlenebilir. 1200 ve 1230 seviyelerini ise üst direnç noktaları olarak hedeflenebilir.

GÜMÜŞ “XAGUSD” Dün 22.00$ desteğini test eden Gümüş bu seviyede kalıcılık sağlamasa da %0.34 değer kazanarak günü 71.77$ seviyesinden tamamladı. Teknik göstergelere baktığımızda ise bazı kısa vadeli göstergelerde zayıflama görülmesine rağmen kesin bir bozulmadan söz edemeyiz. Kısa vadeli yükseliş hareketinin devamı açısından Gümüşte ilk direnç noktası olarak 22.00$ seviyesinin üzerinde kapanış yapmasını bekleyeceğiz. Bu direncin üzerinde kapanış yapması durumunda hareketin devamında 22.80$ ve 24.60$ seviyeleri üst direnç seviyeleri olarak verilebilir. 21.20$ seviyesini ise ilk destek noktası olarak takip edebiliriz.

EUR/USD Güvenli liman algısıyla birlikte dolara talebin artmasıyla EUR/USD paritesi dün %1.44 değer kaybederek günü 1.0578 seviyesinden tamamladı. Kısa vadeli görünümü zayıflayan EUR/USD partitesinde ilk destek noktası olarak 1.0520 seviyesi izlenebilir. Bu desteğin üzerinde tepki hareketleri beklenebilir. Ancak bu desteğin kırılması durumunda paritede geri çekilme hızlanabilir. Yaşanabilecek tepki hareketinde ilk direnç noktası olarak 1.0760 seviyesini verebiliriz.

DXY (Dolar Endeksi) DXY Endeksi dün %0.84 değer kazanarak günü 104.62 seviyesinden tamamladı. Güne sınırlı negatif seyir ile başlayan DXY Endeksinde teknik göstergelere baktığımızda ise karışık seyir izlenmektedir. Yukarı yönlü hareketliliğin devamı açısından ilk direnç noktası olarak 105.35 seviyesi hedeflenebilir. 104.00 seviyesinin üzerindeki hareketler kısa vadeli görünüm açısından olumlu. Ancak bu desteğin kıırlması durumunda geri çekilme hızlanabilir.

Kaynak A1 Capital

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir