1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Fed, faizini 25 baz puan artırdı

Fed, faizini 25 baz puan artırdı

- - 2 dk okuma süresi
50
finance 203 4

Fed faiz kararı açıklandı. Fed, faizini 25 puan artışla %4,75-5,00 aralığına çıkartarak son 16 yılın en yüksek seviyesine yükseltti. Faiz kararı piyasalar tarafından sürpriz olmasa da bize göre Fed’in ve Fed Başkanı Powell’in yaptığı açıklamalar sürpriz oldu.

Geçen hafta ABD’de ayyuka çıkan bankacılık krizinin etkileri sonrasında Fed’den piyasaya kaynak sağlanması adına ileriye dönük projeksiyonlarda parasal genişleme ile ilgili güvercin tonda açıklamalar beklenirken, Fed kararındaki mesaj ABD bankalarının sağlam olduğu vurgusuydu. Karar sonrası mikrofonların başına gecen Powell ise karardan daha şahindi. Powell, gerekmesi durumunda beklenti üstü faiz artışı yapılabileceğini ve faiz indiriminin gündemde olmadığını dile getirdi.

Fed karanı ve Powell’in faiz artırım mesajları ardından dolar endeksi yükselirken ons altın fiyatlamalarında geri çekilmeler hızlandı. Fed’in faiz artırım süreçleri artık çok bilinmeyenli denkleme dönüşmüş durumda. Geçtiğimiz haftalarda Temsilciler Meclisinde konuşan Powell’in açıklamaları ile Mart ayı için 50 baz puanlık faiz artırımı ağır basarken, finansal ekosistemdeki endişeler ile 25baz puanlık faiz artışı gerçekleşti. Bu ay pas geçme olasılığı da söz konusu iken bankacılık krizinin resesyonu tetikleme ihtimali sonrasında genişleyici para politikaları piyasalarda konuşulmaya başlanmıştı. Fed’in kararlarına baktığımızda bu ihtimal şu an için rafa kalkmış durumda.

Ekran görüntüsü 2023 03 23 094850

Kaynak İnfo Yatırım

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın