1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Foça’da taş ocaklarına karşı fotoğraf sergisi açıldı

Foça’da taş ocaklarına karşı fotoğraf sergisi açıldı

- - 3 dk okuma süresi
80
4727494339

"Foça’da Taş Ocağı İstemiyoruz" sloganıyla ocak ayında kurulan Foça’da Doğa ve Tarih Talanına Hayır Platformu tarafından basın açıklaması ve fotoğraf sergisi düzenlendi. On beş kareden oluşan fotoğraf sergisinde, geçmişte verilen ruhsatlar ile Foça’nın Kocamehmetler Mahallesinde halen faaliyette bulunan taş ocaklarının doğaya verdiği tahribatlar gösterildi.

Basın açıklamasına katılan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, “Kocamehmetler’de yeni bir taş ocağı açılmasını asla istemiyoruz ve 'ÇED süreci iptal edilmelidir' diyoruz. Bölgedeki madencilik faaliyetlerinin tamamen sonlandırılması için başlattığımız hukuksal süreci dikkatle takip ediyoruz.” dedi.

Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda, Foça’da Doğa ve Tarih Talanına Hayır Platformu üyesi gazeteci yazar Ramis Sağlam tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Binlerce yıllık tarihi, binlerce endemik bitkisi ve tarih ve coğrafik güzellikleriyle, başka bir Foça yok! 2 bin 500 yıllık Pers Anıt Mezar Anıtı’nın yanı başına Taş Ocağı açmak isteyen zihniyetin gözü taşa doymak bilmiyor. Bu zihniyet Foça’nın Kocamehmetler Mahallesi’nde 24 hektarlık alanda yeni bir taş ocağı açmak istiyor. Hali hazırdaki taş ocaklarının çevreye, yaşam alanlarımıza verdiği tahribat ortadayken, yeni bir taş ocağının açılacak olmasını kabul etmiyoruz. 

Üçüncü taş ocağının açılmak istendiği Kocamehmetler Köyü, 2017 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Kentsel Sit alanı olarak ilan edildi. Kentsel sit alanları içinde korunması gerekli kültür varlığı niteliğindeki yapıların yanı sıra bunlarla bütünlük sağlayan geleneksel doku karakteri, silüet ve yoğunluğun korunması amacıyla tescilli olmasa dahi töresel nitelik taşıyan kentsel dokunun korunması esastır.   

İtiraz ediyoruz; taş ocağı faaliyet alanı, Kocamehmetler Kentsel Sit Alanı içinde yer almakta ve tarım arazileri ve zeytinlik alanlarla çevrelidir. Ruhsat Alanı olarak gösterilen yerlerin yakınlarında tarımsal havzaların, endemik bitkilerin, zeytin ağaçlarının bulunması nedeniyle Maden (Dekoratif Taş) Ocağı” projesinin çevresel etmenlere ve insan sağlığına zarar verecek yapılaşmaların kurulmasına zemin hazırlaması sebebiyle itiraz ediyoruz ve bir kere daha yüksek sesle haykırıyoruz. Dünya üzerinde başka bir Foça yok. İtiraz ediyoruz ÇED süreci acilen iptal edilsin.”

Basın açıklaması sonrasında kısa tiyatro gösterisi sahnelendi. Fotoğraf sergisi, 12 Nisan Çarşamba günü Yenifoça pazaryerinde, 14 Nisan Cuma günü Bağarası pazaryerinde ve 16 Nisan Pazar günü Foça Yeryüzü Pazarında, 10.00 – 18.00 saatleri arasında sergilenmeye devam edecek.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın