1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Fx analizi

Fx analizi

- - 4 dk okuma süresi
68
3584377880

USD/TRY: Dün ABD'de mart ayı ÜFE'si aylık %0,5 azalırken, yıllık %2,7 artış kaydetmiş oldu (beklenti aylık %0,0, yıllık %3,0). Beklentilerden düşük gelen veri Fed'in faiz artışında sona yaklaşmış olabileceği ihtimalini kuvvetlendirdi. Veri sonrası Dolar Endeksi'nde (DXY) Nisan 2022 sonrası en düşük seviye görüldü. Borsalarda ise yükseliş gözlendi. Bu sabah bakıldığında vadelilerde hafif kar realizasyonu gözlense de Dolar'daki güçsüzlük devam ediyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise hafif artıda. Makro takvimde bugün ABD'de perakende satışlar, kapasite kullanımı, sanayi üretimi ve Michigan tüketici güven endeksi verileri açıklanacak. Ek olarak, Fed üyesi Waller'ın konuşması da takip edilecekler arasında. Son olarak, ABD'de bugün Citigroup, JPMorgan ve Well Fargo'nun finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Yurt içinde ise veri gündemi sakin. Fiyatlamalar tarafına bakıldığında da net bir değişiklik yok. Sınırlı yükseliş eğilimini sürdüren kurda, bu eğilim devam edebilir. Direnç 19,46 seviyesinde. Aşağıda ise 19,31 destek konumunda.

EUR/USD: Dün ABD'de açıklanan mart ayı ÜFE, aylık %0,5 azalırken, pandeminin başından bu yana en sert düşüşü gerçekleştirdi. Beklentilerden düşük gelen veri Fed'in faiz artışında sona yaklaşmış olabileceği ihtimalini kuvvetlendirdi. Bunun yanında ECB üyeleri tarafından çekirdek enflasyonun yüksekliği karşısında yapılan, daha fazla sıkılaştırma adımı gerektiği açıklamaları geldi. Fed ve ECB para politikalarına ilişkin beklentilerle EUR/USD yükselişini 4. güne taşıyor. Dün %0,5 oranında yükselen ve 1,1046 seviyesinden kapatan parite bu sabah da yükselişte.  ABD'de bugün üretimin seyrine ilişkin olarak mart ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri, iç talebin seyrine ilişkin sinyal verecek olan perakende satışlar mart ayı verisi açıklanacak. Ayrıca Fed ve ECB yetkililerinin konuşmaları takip edilecek. Son olarak, bugün ABD'nin en büyük bankalarının (JPMorgan, Citi ve Wells Fargo) finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Bilançolarda, geçen ay yaşanan banka iflaslarının ardından mevduatların durumu yakından izlenecek. Özellikle, ABD'de Fed'in mayısta son bir kez faiz artışına gideceği ve faiz artışlarını durduracağı beklentisi ve ECB'nin faiz artışlarına devam ederek daha şahin bir duruş sergileyeceğine yönelik beklentilerin etkisiyle EUR/USD paritesinde 1,1120 seviyesine kadar yükseliş görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,10 seviyesi destek konumunda.

XAU/USD: Dün ABD'de açıklanan ve sürpriz bir şekilde düşüş kaydeden ÜFE verisi ile birlikte değerli madende alımlar arttı ve Ons Altın günü %1,3 oranında yükselişle 2.040 seviyesinden tamamladı. Verinin Fed'in faiz artışında sona yaklaşmış olabileceği ihtimalini kuvvetlendirmesi değerli madende alıcılı görüntünün sürmesine neden olabilir. Bu kapsamda, Ons Altın 2.050 ara direncini aşarak tarihi zirvesi olan 2.075 zirvesini test etmeyi deneyebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 2.032 ve 2.024 sıralı destekler olarak izlenebilir.

Kaynak: Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın