1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Fx gündem

Fx gündem

- - 4 dk okuma süresi
79
finance 1

Euro Bölgesi’nde dün açıklanan ekim ayı enflasyon rakamı zirvelerini yenilerken, 3. çeyrek büyüme rakamı da %0,2’ye geriledi. Avrupa’da enflasyonist baskıların etkisini sürdürdüğü ve beklentilerle uyumlu olarak ekonomide yavaşlamanın yaşandığı görülüyor. Sıkılaşma adımları ve resesyon korkularına karşın son dönemde risk iştahındaki toparlanma eğilimi bugün de devam ediyor. Yarın sona erecek olan Fed toplantısı küresel risk iştahı ve piyasaların seyri üzerinde belirleyici olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    10:00 Türkiye – İmalat PMI Önem: Orta

•    17:00 ABD – ISM İmalat PMI Önem: Yüksek

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, finansal altyapının geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Yeni adımları yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız. Bu yeni adımlarımız da Kur Korumalı Mevduat gibi finansal istikrara katkı sağlayacak” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın tahıl anlaşmasını askıya almasıyla ilgili, “Rusya, kendi açısından karar alsa da biz elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz, insanlığa hizmet için gayretimizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, kredi kullanabilecek şirketler için 15 milyon TL olan yabancı para pozisyonu sınırı 10 milyon TL’ye indirdiği kararı 1 Kasım 2022 itibariyle uygulanmaya başlıyor. Karar göre, daha önce “nakit pozisyonu aktif toplamı ya da 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı %10’unu geçen” şirketlere uygulanan kredi sınırlaması ise %5 olarak güncellenmişti. TCMB Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderdiği yazıda kredi kullandırılan müşterilere mevduat zorunluluğu gibi bazı uygulamalar konusunda uyarıda bulundu. 

Euro Bölgesi

Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, Euro Bölgesi enflasyonu Ekim’de yıllık yüzde 10,7 artarak yükselişini sürdürdü. Ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 10,3’tü. Enflasyon aylık bazda da yüzde 1,2 tahminine karşılık yüzde 1,5 arttı. Enflasyondaki yükselişte gıda ve enerji fiyatları etkili oldu. Öte yandan Euro Bölgesi ekonomisi yılın 3. çeyreğinde yüzde 0,2 büyüdü. Beklenti yüzde 0,1’di. Ekonomi Nisan-Haziran döneminde yüzde 0,8 büyümüştü. Avrupa Merkez Bankası enflasyonu dizginlemek için son 3 ayda toplam 200 baz puanlık faiz artışına gitmiş ve Aralık’ta da artışların devam edeceği sinyali vermişti. Ancak doğalgaz fiyatlarının rekor seviyeden düşüşe geçmesi ve artan resesyon riski nedeniyle faiz artış hızının azalacağına dair beklentiler de güçlendi. Bugün Euro Bölgesinde açıklanacak önemi yüksek veri bulunmuyor.

ABD

ABD’de Goldman Sachs’ın 2023 yılı için %5 faiz tahminin ardından, Morgan Stanley stratejistleri faiz artış döngüsünde sona yaklaşıldığını öngördü. Paylaşılan notta resesyon sinyali olarak kabul edilen 10 yıllık ve 3 yıllık ABD tahvil getirilerinde tersine dönüşün, Fed’in faiz artışlarını durduracağı beklentisini desteklediği söylendi. Bugün itibariyle FOMC toplantısı başlayacak ve ABD Merkez Bankası’nın bu hafta politika faizini 4. toplantıda da 75 baz puan artırması bekleniyor. Yatırımcılar Başkan Powell’ın gelecek toplantılarda atılacak adımlara dair sinyallerini yakından takip edecek.

Kaynak Gedik Yatırım

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın