1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Fx gündem

Fx gündem

- - 4 dk okuma süresi
71
finance 207 5

Fed yetkililerinin açıklamaları ve son dönemde açıklanan ABD istihdam-enflasyon verileri, Fed’in şubat ayındaki toplantısında daha temkinli bir duruş sergileyeceğini gösteriyor. Dün ABD’de aralık ayı sanayi üüretim verisinin Eylül 2021’den bu yana en büyük düşüşü kaydetmesi, resesyon kaygısının devam etmesine neden olmakta. Bu başlıklar küresel piyasalarda risk iştahının zayıf seyretmesine yol açıyor. Bugün içeride TCMB’nin faiz kararı takip edilecek. 

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 13:30 Euro B. – ECB Başkanı Lagarde Konuşması Önem: Yüksek

• 14:00 Türkiye – TCMB Faiz Kararı Önem: Yüksek

Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün parti grup toplantısında ekonomiye ve seçime yönelik açıklamalar yaptı. Enflasyonun önümüzdeki dönemde hızla düşeceğini ifade eden Erdoğan, seçime ilişkin 14 Mayıs tarihini güçlendirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bankalardan düzenlemeleri dolaylı yoldan aşarak ticari kredi maliyetlerini artırıcı uygulamalara son vermelerini istediği belirtildi. TCMB uygulamaların sektör geneline “yaygın olmadığını” da belirtti. TCMB bankalara ilettiği yazıda uygulamalara devam edilmesi halinde “aşırı ücretlendirmenin önlenmesi, öngörülebilirliğin ve şeffaflığın artırılması amaçları çerçevesinde ilave düzenlemelerin yapılmasına yönelik ihtiyaç doğabilir” dedi. TCMB’nin bugün gerçekleştireceği toplantıda faizlerde herhangi değişime gitmesi beklenmezken, metinde verilecek mesajlar günün majör başlığı konumunda bulunuyor.

Euro Bölgesi

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin Aralık 2022 dönemine ilişkin enflasyon nihai verilerini yayımladı. Buna göre, Euro Bölgesi’nde kasımda yüzde 10,1 olan yıllık enflasyon aralıkta yüzde 9,2 olarak belirlendi. Euro Bölgesi’nin öncü verilerinde de aralık ayı enflasyonu aynı seviyede ölçülmüştü. Enflasyon bir önceki aya kıyasla da yüzde 0,4 geriledi. Öte yandan Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy AMB Başkanı Lagarde’ın 50 baz puan sözlü yönlendirmesinin hâlâ geçerli olduğunu söyledi. Mart toplantısındaki faiz artırım miktarını konuşmak için çok erken olduğunu belirten Villeroy “Toplantı bazında karar alacağımızı net biçimde söyledik. Veri odaklıyız, bu nedenle Mart toplantısında ne yapacağımızı söylemek için erken.” dedi.

ABD

Dün ABD’de üretici fiyatlarında pandemiden beri en büyük düşüşü takip ettik, aylardır devam eden enflasyonist baskıların ardından üretici enflasyonu Aralık ayında yavaşladı. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre ÜFE aylık yüzde 0,5 düşerken, yıllık bazda ise 6,8 olan tahminlerin altında kalarak yüzde 6,2 açıklandı. Bir diğer yandan Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun ocak sayısını yayımladı. Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, genel ekonomik faaliyetin Kasım ayından bu yana değişim göstermediği belirtildi. Gelecek aylarda ekonomide “yavaş büyüme” beklendiğine işaret edilen raporda, bazı perakendecilerin tatil sezonunda daha güçlü satışlar yapmasıyla tüketici harcamalarının arttığı aktarıldı.

Kaynak: Gedik Yatırım

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın