1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Fx piyasalar

Fx piyasalar

- - 4 dk okuma süresi
56
finance 358 2

USD/TRY: ABD’de dün açıklanmış olan haftalık işsizlik maaşı başvuruları (açıklanan 190bin, beklenti 214bin) ekonomideki soğumaya rağmen istihdamın sıkı bir şekilde devam ettiğine işaret ederken, Fed’in önümüzdeki dönemde faiz artırım hızında değişiklik yapmayabileceği sebebiyle resesyon endişelerini destekler nitelikteydi. Diğer taraftan, Fed üyelerinden Brainard ve Williams kısıtlayıcı para politikalarının bir süre devam edileceği mesajını verdiler. Fiyatlamalar tarafında ise Dolar endeksi (DXY) %0,3 oranında düştü. Bu sabah ise hafif tepki alımları var. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde ise yatay karışık bir görüntü var. Yurtiçi tarafta ise TCMB, yılın ilk toplantısında politika faizini %9 seviyesinde sabit tuttu. Kurul, ”mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirdiğine” ilişkin ifadeye metinde yer vermedi. Bugüne bakıldığında ise Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nın TSİ 15:00’te basın toplantısında Merkez Bankası’nın ihracatçılar için hazırladığı destek paketiyle ilgili açıklamaları izlenecek. Fiyatlamalar tarafında ise şu aşamada birçok gelişmeye sınırlı tepki veren kurda, sakin görüntünün bugün de korunabileceğini ve 18,75 – 18,84 arasında bant hareketinin sürebileceğini öngörüyoruz.

mailservice

EUR/USD: ABD’de dün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları, beklentilerden iyi gelerek ekonomide soğumaya rağmen istihdamın devam ettiğine işaret etti ve Fed’in önümüzdeki dönemde faiz artırım hızında değişiklik yapmayabileceği düşüncelerini ön plana çıkardı. Diğer taraftan, Fed Açık Piyasa Komitesi’nin en önemli üyelerinden New York Fed Başkanı Williams ve Başkan Yardımcısı Brainard enflasyonun son dönemdeki ılımlılaşma trendine rağmen yüksek kaldığını belirterek agresif sıkılaşma sürecini henüz tamamlamadıklarını vurguladı. Fed üyelerinin medyan beklentisi faizin %5,1’de tepe yapması yönünde. Buna karşın piyasalardaki beklenti ise faizin %4,9’da zirve yapması ve ardından faiz indirimlerinin gelmesi. ECB tarafında ise son dönemde karışık mesajlar dikkat çekerken, bugün ECB Başkanı’nın konuşması takip edilecek. Fiyatlamalar tarafında ise paritede 1,0895 direnç ve 1,0760 destek seviyeleri arasında bant hareketi görülebilir.

2

XAU/USD: ABD’de açıklanan veriler ve bazı Fed üyelerinin açıklamaları ile piyasalarda dalgalanma yaşanırken, Dolar ve ABD on yıllık tahvil faizinde aşağı yönlü eğilim devam etti. Bu ortamda değerli madende alım iştahı sürdü. Ons Altın dün %1,5 oranında yükselerek günü 1.932 seviyesinden tamamladı. Bu sabah ise değerli madende hafif geri çekilme gözlense de yakın destek olarak önemli gözüken 1.922 bölgesinin üzerinde hareketler devam ediyor. Teknik olarak bu seviyenin üzerinde kalındıkça 1.958 hedefte kalabilir. Ara direnç ise 1.938 civarında. Öte yandan, 1.922 desteğinin altında 1.907 tepki için takip edilebilir.

3

Kaynak: Ziraat Yatırım

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın