1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Fx piyasalar

Fx piyasalar

- - 3 dk okuma süresi
7
screenshot 5 7

USD/TRY: Dün açıklanan ABD S&P Global PMI imalat ve hizmet endekslerinin beklentileri aşmasının ardından, 10 yıllık ABD tahvil faizi %3,96’ya kadar yükseldi. Verilerin öngörülerin üzerinde gerçekleşmesinin Fed’in faizleri daha uzun süre yüksek seviyelerde tutabileceği beklentisini desteklemesiyle piyasalardaki risk algısı da olumsuz etkilendi. Bugünün veri gündeminde TSİ 22’de Fed’in 31 Ocak-1 Şubat tarihli FOMC toplantısına ilişkin tutanaklar olacak, tutanaklarda 25 baz puan faiz artışından daha yüksek faiz artış olasılığına ilişkin ipuçları takip edilecek. Yurtiçinde Dolar/TL’de ise önemli bir değişiklik gözlenmiyor. Sınırlı hareketlerin devam ettiği kurda 18,82 – 18,91 arasında bant hareketi sürebilir. Bu arada bu sabah Kapasite Kullanım Oranı açıklandı. Buna göre mevsimsel etkilerden arındırılmamış Kapasite Kullanım Oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak şubat ayında %75,2 seviyesinde gerçekleşti.

1

EUR/USD: Dün ABD’de açıklanan PMI verilerinin öngörülerin üzerinde gerçekleşmesi, Fed’in faizleri daha uzun süre yüksek seviyelerde tutabileceği beklentilerini destekledi. ABD’de verilerin güçlü açıklanarak enflasyondaki düşüşün beklenen kadar hızlı olmayabileceği göstermesi ve Fed’e yönelik şahin beklentileri artırması da piyasalara baskı yaptı, Dolar güçlendi. Bugün ise piyasaların odak noktasında Fed’in 31 Ocak – 1 Şubat tarihli FOMC toplantısına ilişkin tutanaklar olacak, tutanaklarda 25 baz puan faiz artışından daha yüksek faiz artış olasılığına ilişkin ipuçları takip edilecek. Bu sabah dünkü kapanış seviyesi olan 1,0648 civarında hareket eden paritede teknik seviyelere bakıldığında, yukarıda 1,0715 direnç konumunda. Diğer taraftan olası düşüşlerde 1,0605 destek olarak izlenebilir.

2(1)

XAU/USD: Küresel çapta zayıf risk iştahı devam ediyor. Son dönemde ABD’de açıklanan verilerin enflasyondaki düşüşün daha uzun sürebileceğine yönelik sinyal vermesi piyasalarda baskı unsuru olarak duruyor. ABD on yıllık tahvil faizi de %3,96’ya kadar yükselirken, Dolar dirençli bir görüntü sergiliyor. Bu kapsamda da Ons Altın güçsüz. Bu akşamki FOMC toplantı tutanakları oynaklık yaratabilecekse de son verilerin etkisi devam edebilir ve değerli madende güçsüz görüntü devam edebilir. Destekler 1.831  – 1.819 ve 1.804 seviyelerinde. Yukarıda ise 1.848 ve 1.860 sıralı dirençler olarak takip edilebilir.

3

Kaynak: Ziraat Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir