1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. “Gezegenimizi uyumlu bir aile haline getirelim”

“Gezegenimizi uyumlu bir aile haline getirelim”

- - 4 dk okuma süresi
55

 Xi Jinping, “Adından da anlaşılacağı gibi, insanlığın kader birliği kavramı, her ulusun ve her ülkenin geleceği ve kaderinin yakından bağlantılı olduğu anlamına gelir. Sevinci ve kederi paylaşalım, gezegenimizi uyumlu bir aile haline getirelim ve dünya halkının güzel yaşam hayallerini gerçekleştirelim.” dedi.

Geçtiğimiz on yılda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, farklı medeniyetlerin kaynaşmasını, farklı ülkler arasındaki anlayışın pekiştirilmesi ve insanlığın kader birliğinin kurulması için somut adım atarak gayret gösterdi.

28 Eylül 2015 gününde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 70. dönem Genel Görüşmeleri’nde hazır bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ortaklık ilişkileri, güvenlik yapısı, gelişim vizyonu, medeniyet etkileşimi ve ekonolojik sistem dahil olmak üzere beş alandan insanlığın kader birliğini açıkladı.

18 Ocak 2017’de Xi Jinping Cenevre’de düzenlenen “İnsanlığın Kader Birliğini Beraber İnşa Etmek” adlı üst düzey toplantıda yaptığı konuşmada, tarih ve felsefe açısından dünyanın dönüşümü karşısında insanlığın alması gereken önlemleri açıkladı.

1 Ekim 2019 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıldönümü kutlama töreni başkent Beijing’de düzenlendi. 96 ülkeden gelen üç yüzden fazla yabancı tarafından oluşturulan İnsanlığın Kader Birliği temalı etkinlik insanların dikkatini çekti. Xi Jinping törende yaptığı konuşmada, “Barışçıl kalkınma yolunda kararlılıkla ilerleyeceğiz, karşılıklı yarar ve kazan-kazan ilkelerime dayalı dışa açılma stratejisininde ısrar edeceğiz, dünya halkıyla beraber insanlığın kader birliğini inşa etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

21 Eylül 2021 tarihinde BM Genel Kurulu’nun 76. dönem Genel Görüşmeleri’ne katılan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping uluslararası topluma hitap etti. Xi, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni hızla yerine getirme ve insanlığın kader birliğini inşa etme çağrılarında bulundu.

2022 yıl sonunda Suudi Arabistan’a ziyaret etmeden önce Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Suudi gençleri Çinceyi iyi öğrenmeye, halklar arasındaki temasları yoğunlaştırmaya ve insanlığın kader birliğinin kurulmasına katkı yapmaya çağırdı.

Bu yıl, insanlığın kader birliğini kavramının ortaya koyulmasının 10. yıldönümü. İnsanlığın kader birliğini kavramının bir örneği olarak 11 Ocak 2013’de Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da Çin’in yardımıyla inşa edilen Afrika Hastalık Kontrol Genel Merkezi (I. Aşama) projesinin tamamlanması dolayısıyla bir tören düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in bizzat ilerlettiği bu proje kapsamında Afrika’da ilk modern laboratuvar koşullarına ve tesislerine sahip hastalık kontrol merkezi tesis edildi.

Geçtiğimiz on yılda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dünya genelinde 40 dış gezi gerçekleştirdi. Xi Jinping’in öncülüğünde Çin, dünyada başka ilerici güçlerle omuz omuza küresel barış ve refah için çaba gösterdi. Önümüzdeki dönemde Çin, dünya halkı ile beraber insanlığın kader birliğini ve daha güzel bir dünyayı inşa edecek.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın