1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne, ”Geleceğin Yapay Zekası” ödülü verildi

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne, ”Geleceğin Yapay Zekası” ödülü verildi

- - 4 dk okuma süresi
42

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, MUHAFIZ Projesi ile IDC Dijital Dönüşüm ödüllerinde “Geleceğin Yapay Zekası” kategorisinde birincilik ödülü kazandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bilişim sektörü araştırma ve danışmanlık şirketi International Data Corporation (IDC) Türkiye tarafından Türkiye’nin önde gelen kamu ve özel sektör tüm iş birimleri ve üst düzey yöneticilerinin bir araya getirildiği Dijital Dönüşüm Zirvesi 23-24 Kasım tarihlerinde Sapanca’da gerçekleşti. Zirvede Geleceğe Hazır Organizasyonlar, İşin Geleceği, Dijital Dönüşüm, İnovasyon Yönetimi, Bulut Bilişim, Dijital Ekonomi, Nesnelerin İnterneti, Siber Güvenlik, Büyük Veri ve Analitik, Yapay Zeka, Robotik Süreç Otomasyonu gibi birçok ana başlıktaki oturumlarla farklı teknolojiler ele alındı.

Türkiye’nin en geniş kapsamlı teknoloji etkinliği kapsamında düzenlenen Dijital Dönüşüm Ödül Töreni ile yıl içinde gerçekleşen projeleriyle dereceye giren kurum ve yöneticilere 13 kategoride ödül verildi. 108 kurumdan 478 başvurunun IDC analistleri ve jüri üyeleri tarafından değerlendirilmesi sonucu 13 kategoride birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri sahiplerini buldu.

MUHAFIZ FORO 1

Dijital dönüşüm girişimlerine öncülük eden proje ve girişimlerin değerlendirildiği sektörün en prestijli ödüllerinden olan IDC Dijital Dönüşüm ödüllerinde Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü “MUHAFIZ, Büyük Veride Yapay Zeka” projesiyle, “Best in Future of Intelligence” (Geleceğin Yapay Zekası) kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü kaçakçılıkça mücadelede teknolojik imkanlardan en üst düzeyde faydalanıyor. Gerek gümrük kapılarında kullanılan araç ve konteyner tarama sistemleriyle birlikte personelin kullanımına sunulan diğer teknik donanım gerekse artan ticaret hacmi karşısında yasal ticareti aksatmadan yasa dışı ticareti önlemeye yönelik kullanılan son teknoloji ürünü yazılım ve programlar sayesinde çok kısa sürede kaçakçılıkla mücadele odaklı analizler yapılarak risk odaklı kontrollerin gerçekleştirilmesi sağlandı.

“MUHAFIZ programı ne yapıyor?”

MUHAFIZ Programı, kaçakçılıkla mücadele kapsamında hangi taşıt, eşya ve yolcunun nasıl kontrol edilmesi gerektiğini saniyeler içerisinde belirlemek ve bu yolda klasik yöntem ve analizlerle ortaya çıkarılması çok zor olan ilişki ve riskleri ortaya koyabilmek amacıyla en yeni teknoloji ürünü yapay zekayı büyük veride kullanma amacıyla tasarlandı. Geniş veri tabanlarındaki bilgilerin, yapay zeka ile analiz edilmesine olanak tanıyan MUHAFIZ Programı kara, hava ve deniz yoluyla gerçekleştirilmesi muhtemel yasa dışı ticarete ilişkin her türlü riski gözeterek nokta atışı tespitler yapıyor, personel tecrübesini sürdürülebilir ve kalıcı şekilde sisteme aktarıyor, onun da ötesinde matematiksel algoritmalar sayesinde insan beyni ile kurulamayacak karmaşıklıkta bağlantıları kurarak organize suç girişimlerini ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın