1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Gündem Çin

Gündem Çin

- - 5 dk okuma süresi
72
finance 291

Çin’de Covid-19 vaka artışının yatırımcıları tedirgin etmesiyle birlikle Asya piyasalarında dalgalanma artıyor. Asya piyasalarında petrol fiyatları ve tedbirlerin gevşetilmesi politikasıyla birlikte iyileşme bekleyen yatırımcıları, artan Covid-19 vakaları yanılttı. Ardından ABD, Çin’de artan vaka sayıları nedeniyle bu ülkeden gelen yolculardan Covid-19 test sonucu isteneceğini duyurdu.

Çin borsası %0,4’den daha düşük seviyede açılırken, Hong Kong borsası %1 düştü. Japonya borsası Nikkei %1’den fazla düşerek yaklaşık üç ayın en düşük seviyesine gerilerken, Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi %1,18 değer kaybetti.

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi %1,06 düştü ve üst üste üçüncü hafta da kayıp ile kapandı.

Wall Street’in ana endekslerinde Çarşamba günü zayıf seyir izlendi. Karışık gelen ekonomik veriler, Çin’de artan COVID vakaları, 2023 yılında devam edebilecek olan jeopolitik gerilimlerle boğuşan Nasdaq, 2022’nin en düşük seviyesine ulaştı. Kasım 2021’de ayı piyasasının başlamasından bu yana en düşük seviyeden kapanan Nasdaq en son Temmuz 2020’de bu seviyeleri test etmişti.

En büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in covid-19 tedbirlerini gevşetilmesinin ardından petrol talebinin artacağı beklentileri brent petrolde yukarı doğru hareketi hızlandırmıştı. Fakat işler beklendiği gibi gitmedi. Çin’de vaka sayılarının artıyor olması brent petrolde düşüşe neden oldu ve Brent petrol günü %1.48 değer kaybı ile 83.64 seviyesinden tamamladı.

Yurt dışı piyasaların sakin olduğu günde daha çok yurt içi verilere odaklanacağız. Ekonomik güven endeksi ve haftalık para ve banka istatistiklerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), 22 Aralık tarihli Para Politikası Kurulu(PPK) toplantı özeti de bugün açıklanacak veriler arasında.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(EYT) Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır” dedi.

SPK’nın son kararına göre para piyasası fonları Pay Senedi Repo Pazarı’nda ters repo sözleşmesi yapamayacak. Böylelikle bu sözleşmeler teminat gösterilip kredili işlem yapılamayacak.

Türk Lirasında mevduata sağlanan stopaj desteğinin süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 31 Aralık’ta bitecek olan süre, destek karar ile 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatıldı.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türkiye’de kurulması planlanan doğal gaz dağıtım projesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bu karar, iki ülke liderleri düzeyinde alındı ve biz bu projenin pratik uygulamasına başladık” dedi.

Çin, 8 Ocak 2023’te sınırlarını yeniden açmaya hazırlanırken, İtalya, Japonya, Malezya, Tayvan ve Hindistan’ın aralarında bulunduğu çok sayıda ülke Çin’deki Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle Çin’den gelen yolculara test ve karantina zorunluluğu getirdi.

ABD, Covid-19 vakalarında yaşanan artışın ardından Çin’den gelen yolculara uçuş öncesi negatif test zorunluluğu getirdi.

State Street Global Markets tarafından hazırlanan global yatırımcı güven endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre 14,4 puan düşüşle 75,9 puana geriledi. Böylece 2020 yılı Mayıs ayında görülen 73,3 puanın ardından en düşük seviyeye gelindi.

Rekor kârlar açıklayan Türk bankaları kar dağıtımı yapma taleplerini BDDK’ya iletti, kurum değerlendiriyor.

Reuters’ın haberine göre; Enflasyonun yıl içinde yüzde 85’leri aştığı 2022’de enflasyona endeksli tahvillerin katkısıyla rekor kârlar açıklayan Türk bankaları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na, bu yıl kar dağıtımı yapmak istediklerini iletti, kurum bu isteği değerlendiriyor.

Kaynak A1 Capital

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın