1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Günlük strateji

Günlük strateji

- - 5 dk okuma süresi
26
6120118766

Bugün Ne Bekliyoruz? Fed’in mart ayı para politikası toplantı tutanaklarının ardından Asya hisse senedi piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izlenmektedir. Japonya’da Nikkei225 Endeksi %0,25 artıda, Topix Endeksi yatay seyretmekte. Çin ihracatının beş aylık düşüşün ardından martta sürpriz yaparak artması sonrasında hisse endekslerinde dalgalı bir seyir izlendi. Erken işlemlerdeki sınırlı kazancını geri veren Şanghay Bileşik Endeksi %0,41, Shenzhen Bileşik Endeksi %1,08 düştü. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,71 geriledi. Güney Kore endekslerinde yatay bir fiyatlama mevcut. MSCI Japonya dışı Asya Endeksi bugün %0,43 düştü. ABD endeksleri, enflasyondaki yavaşlamanın martta da devam ettiğini gösteren verinin ardından kaydettiği kazançlarını Fed tutanaklarının ardından sildi; vadeli kontratlar bugün yatay bir açılışı işaret etmektedir. Tutanaklarda, Fed yetkililerinin bankacılık krizinin ardından ABD ekonomisinin resesyona girebileceği değerlendirmesi küresel piyasalardaki risk iştahını sınırlamaktadır. Tutanakların yayımlanmasının ardından ABD Hazine tahvil faizlerinde ve Dolar Endeksi’nde (DXY) görece sınırlı düşüşler olmuştur. Veri takviminde, ABD’de dün açıklanan TÜFE’nin ardından bugün mart ayı ÜFE rakamları takip edilecek. ÜFE’de şubatta aylık %0,1 gerileme olmasının ardından martta %0,1 artış olması beklenmektedir. Yıllık artışın %4,6’dan %3,1 ile iki yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ayrıca, bugün Almanya’da mart ayı tüketici enflasyonu takip edilebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Hafta ortasında Avrupa hisse endekslerinde karışık fiyatlamalar hâkim oldu. FTSE 100 Endeksi %0,50 ve DAX Endeksi %0,31 arttı. CAC 40 Endeksi ise 7.400 puan civarında yatay seyretti. ABD hisse endeksleri negatif bir görünüm sergiledi. Nasdaq Bileşik Endeksi %0,85 ve S&P 500 Endeksi %0,41 düştü. Dow Jones Endeksi yatay satıcılı fiyatlandı. Dolar Endeksi (DXY) 101,5 puana gerilerken EUR/USD paritesi şubat başından bu yana ilk defa 1,099’a yükseldi. ABD Hazine tahvili faizleri bir miktar geriledi; 10 yıllıkların faizi %3,39’a ve 2 yıllıkların faizi %3,96’ya indi. Ons altın %0,56 değerlenerek 2.015USD’ye ulaştı. Petrol piyasasında yukarı yönlü hareket sürdü; Brent petrol varil başına 87USD’ye ulaştı. ABD’de mart ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,1 ve yıllık %5 artışla beklentilerin altında kaldı. Ayrıca hem aylık hem de yıllık bazda tüketici enflasyonu yavaşlama kaydetti. Aynı dönemde çekirdek TÜFE aylık %0,4 ve yıllık %5,6 artışla beklentileri karşıladı. Böylece mart ayı TÜFE verileri ABD’de enflasyonist baskıların azaldığını işaret etti. Fed’in son toplantısına ait yayımladığı tutanaklarda, geçen ay yaşanan banka iflaslarının ardından yetkililerin bu yılki faiz artırımlarına ilişkin beklentilerini azalttığı bilgisi yer aldı. Fed tutanaklarına göre politika yapıcılar, ABD ekonomisinin bankacılık krizinin etkisiyle muhtemelen bu yılın sonuna doğru resesyona girebileceğini değerlendirdi. Tutanaklara göre Fed Başkan Yardımcısı Michael Barr’ın bankacılık sektörünün sağlam ve dirençli olduğunu söylemesine karşın bankanın ekonomistleri, mart başında Silicon Valley Bank’in (SVB) batması ve finans sektöründe yaşanan kargaşanın ABD ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirtti. Toplantı özetinde, kurum yetkililerinin bankacılık sektöründeki gelişmelerin ekonomik etkilerine ilişkin değerlendirmesinin bu yılın sonunda ılımlı bir resesyonun başlaması ve yaklaşık iki yıllık bir toparlanma süreci yaşanacağı yönünde olduğu ifade edildi.

BIST 100 Endeksi günün ilk yarısında etkili olan alışların neticesinde %0,43 artışla yukarı yönlü hareketini korudu. Gösterge endeks 62,85 milyar TL işlem hacmiyle 5.146 puana yükseldi. USD/TRY kuru yatay alıcılı fiyatlanırken EUR/TRY kuru %0,87 artışla 21,23 TL’ye ulaştı. Gram altınsa 8 TL değerlenerek 1.251 TL’den işlem gördü. TÜİK verilerine göre perakende satış hacmi şubatta aylık %6,5 azalırken yıllık %21,5 arttı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın