1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Günlük strateji

Günlük strateji

- - 6 dk okuma süresi
57
8590358169

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD ekonomisinin hız kestiği belirtilen Fed Bej Kitabının ardından Asya piyasalarında karışık bir seyir hâkim. Japonya’da rekor dış ticaret açığı verisi sonrasında bu sabah Nikkei225 Endeksi %0,19 artıda, Topix Endeksi yatay seyretmekte. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,38, Shenzhen Bileşik Endeksi %0,81 düştü. Erken işlemlerdeki kaybını silen Hong Kong Hang Seng Endeksi hafifçe yükseldi. Çin’de bir yıl vadeli ana faiz oranı (LPR) %3,65 ile önceki aya göre değişmedi. Beş yıllık LPR de değişmeyerek %4,3 seviyesinde kaldı. MSCI Japonya dışı Asya Endeksi bugün %0,11 geriledi. ABD’de yönsüz bir seansın ardından endeks vadelileri satıcılı bir açılışı işaret ediyor. New York Fed Başkanı John Williams’ın dünkü enflasyon değerlendirmesi de risk piyasalarına yönelik kısa vadeli iştahı azalttı. Ayrıca, ABD’de S&P500 şirketlerinin 1Ç23 finansalları kısa vadeli risk iştahı üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Geçen hafta güçlü banka finansallarıyla başlayan ilk çeyrek bilançoları bu hafta biraz daha karışık geliyor. Bugün takvimde ABD’de Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Nisan) ve geçen ayın ikinci el konut satışları verileri takip edilecek. Çok sayıda üst düzey Fed yetkilisinin konuşmaları olacak. Christopher Waller, Patrick Harker, Loretta Mester, Raphael Bostic ve Michelle Bowman’ın açıklamalarının kısa vadeli risk iştahı üzerinde etkisi olabilir. Yurt içinde TÜİK geçen ayın yurt dışı üretici fiyat endeksini açıklayacak. Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) şubatta yıllık %48,13, aylık %0,42 artmıştı.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Hafta ortasında hem Avrupa hem de ABD hisse endekslerinde karışık fiyatlamalar hâkim oldu. Avrupa’da; CAC 40 Endeksi %0,21 artarken FTSE 100 Endeksi hafifçe geriledi. DAX Endeksi ise 15.895 puanda yatay alıcılı işlem gördü. ABD tarafında Dow Jones Endeksi %0,23 düşüşle 33.897 puana indi. S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksleri sırasıyla 4.154-12.157 puanda yatay hareket etti. Dolar Endeksi (DXY) hafifçe artarak 102 puana yükseldi. ABD Hazine tahvili faizleri de sınırlı yükseldi; 10 yıllıkların faizi %3,59’a ve 2 yıllıkların faizi %4,24’e çıktı. EUR/USD paritesi 1,096 seviyesine indi. Ons altın 2.000USD civarında fiyatlanırken Brent petrol varil başına 83USD’den işlem gördü. Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde aylık bazda gösterge ve çekirdek TÜFE martta hızlanarak sırasıyla %0,9-%1,3’e yükseldi. Yıllık bazda ise gösterge TÜFE %6,9’a yavaşlarken çekirdek TÜFE %5,7’ye çıktı. Dolayısıyla Euro Bölgesi mart ayı nihaî enflasyon verileri Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırım politikasını destekler nitelikte gerçekleşti. ABD’de Fed’in Bej Kitap raporunun nisan sayısı yayımlandı. Ülke ekonomisinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı raporda, son haftalarda genel ekonomik faaliyetin sınırlı değiştiği belirtildi. Ayrıca bazı bölgelerdeki bankaların artan belirsizlik ve likidite konusundaki endişeler nedeniyle borç verme standartlarını sıkılaştırdığı belirtilirken kredi erişiminin daralmasının etkisiyle ABD ekonomisinin hız kestiği vurgulandı. New York Fed Başkanı Williams, enflasyondaki son yavaşlama trendinin devam ettiğini ancak çok yüksek seyrini koruduğunu belirtti.

BIST 100 Endeksi günün ikinci yarısında etkili olan ve kapanışa doğru güçlenen alışlarla dün %0,85 arttı. Böylece Endeks hafta ortasını 5.061 puanla tamamladı. Banka Endeksi (XBANK) dün %3,60’lık artışla Borsa İstanbul’daki yukarı yönlü harekete öncülük eden endekslerden oldu. Zira ABD Yüksek Mahkemesi’nin Halkbank’a ABD’de cezai kovuşturma açılabilmesine olanak sağlayan alt mahkemenin kararını iptal etti. Ancak Mahkeme, Halkbank’ın ceza soruşturmasından muaf tutulması talebini reddetti. Dün kur tarafında ve gram altında yatay fiyatlamalar hâkim oldu. TÜİK’in nisan ayına dair açıkladığı verilere göre tüketici güven endeksi 80,1 puandan 87,5’e yükseldi. TCMB ise aynı döneme ait piyasa katılımcıları anketini yayımladı. Ankette yıl sonu TÜFE beklentisinin %37,72’den %37,77’ye oldukça sınırlı arttığı görüldü.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın