1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Günlük strateji

Günlük strateji

- - 5 dk okuma süresi
43
screenshot 108 600 x 400 2

Bugün Ne Bekliyoruz? Küresel piyasalarda bankacılık sektörüne ilişkin endişelerden kaynaklı çalkantı devam etmektedir. Asya hisse senetlerinde satış baskısının devam ettiğini görmekteyiz. Bu sabah Japonya’da Nikkei225 Endeksi %0,90, Topix Endeksi %1,19 ekside seyretmekte. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,99, Shenzhen Bileşik Endeksi %1,29 düştü. Hong Kong Hang Seng Endeksi %2,07 gerileyerek Asya’daki kayıplara öncülük etti. MSCI Japonya dışı Asya Endeksi bugün %1,16 düştü. ABD’de karışık bir kapanışın ardından endeks vadeli kontratlar pozitif bir açılışı işaret etmekte. İsviçreli banka Credit Suisse’in ana hissedarının sermaye artırımına gitmeyeceğini bildirmesi, ABD’li bankalardaki sorunlu görünümün Avrupa’ya sıçrayabileceği yönündeki endişeleri artırdı. İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) bankaya yaklaşık 50mlr USD borç vereceğinin açıklanmasının ardından kayıplar azalsa da risk piyasalarında yüksek volatilite ve satış baskısı devam ediyor. Yaklaşık bir hafta önce, yeni girişimlere kredi veren ABD’li görece büyük bir bankanın batmasıyla başlayan sistemik risk endişesinin küresel piyasalar üzerindeki etkisinin sürdüğünü görmekteyiz. Güvenli varlıklara yönelik güçlü talep devam ediyor. Bugün veri takviminde Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz kararı takip edilecek. Piyasanın büyük ölçüde beklentisi 50bp faiz artırımına gidilmesi yönünde. Kararla birlikte yayımlanacak ekonomik projeksiyonlar ve sonrasındaki basın toplantısı, nihai oranın nerede oluşacağı sorusu bağlamında piyasa açısından önemli olacaktır. Nihai faiz mevcut durumda %4’ün üzerinde fiyatlanmaktadır. AMB’nin fazla parasal sıkılaştırmanın etkisiyle, yüksek borçlu ve yavaşlayan Avrupa ekonomilerinin finansal istikrarı için risk oluşması ile gereğinden az sıkılaştırma dolayısıyla enflasyon sorununun devam etmesi arasında nasıl bir denge kuracağı gelecek aylarda yakından izlenecektir. ABD’de şubat ayı inşaat izinleri ve konut başlangıçları ile haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları takip edilecek. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ocak ayı Konut Fiyat Endeksini (KFE) yayımlayacak. KFE aralıkta aylık %5,3, yıllık nominal %167,8, reel %58,7 yükselmişti.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Hafta ortasında hem Avrupa hem de ABD hisse endekslerinde negatif kapanışlar gerçekleşti. Avrupa’da; FTSE 100 Endeksi %3,83, CAC 40 Endeksi %3,58 ve DAX Endeksi %3,27 düştü. ABD tarafında Dow Jones Endeksi %0,87 ve S&P 500 Endeksi %0,70 geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi ise yatay alıcılı fiyatlanarak pozitif ayrıştı. Dolar Endeksi (DXY) 103,6 puandan 104,6 puana yükseldi. EUR/USD paritesi %1,43 düşerek 1,06 seviyesinin altına indi. ABD Hazine tahvili faizleri sert düştü; 10 yıllıkların faizi 23,1bp azalarak %3,46’ya ve 2 yıllıkların faizi 34,8bp azalarak %3,89’a kadar indi. Ons altın %0,76 değerlenerek 1.900USD’nin üzerinde kalmaya devam etti. Brent petrol %4,02’lik düşüşle Aralık 2021’den bu yana ilk defa varil başına 74USD’ye geriledi. ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) şubatta aylık %0,1 düşerken yıllık %4,6 arttı. Çekirdek ÜFE ise aylık bazda değişmezken (%0) yıllık 4,4 arttı. Böylece hem manşet hem de çekirdek üretici enflasyonu beklenti altı kalarak fiyat baskılarının gevşemeye başladığına işaret etti. Aynı dönemde ülkedeki perakende satışlar aylık %0,4 ile tahminlere paralel geriledi.

BIST 100 Endeksi günün ilk yarısında etkili olan satışların neticesinde %1,65 düştü. Böylece gösterge endeks 5.121 puana geriledi. Endeks’in bu haftaki düşüşü %4,88’e ulaştı. EUR/TRY kuru pariteye bağlı olarak %1,36 düştü ve 20,09 TL’ye indi. Gram altınsa ons altından destek bularak 10 TL değerlendi ve 1.172 TL’ye çıktı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın şubat ayı verileri merkezi yönetim bütçe dengesinde 170,6 milyar TL’lik rekor açık gerçekleştiğini işaret etti. TÜİK verileri ise konut satışlarının şubatta yıllık %18 azalarak 80 bine gerilediğini gösterdi.

Kaynak Piramit Menkul

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın