1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Günlük strateji

Günlük strateji

- - 6 dk okuma süresi
7
screenshot 26

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD’li bankaların bankacılık sistemine güveni desteklemek için First Republic Bank’e 30mlr USD mevduat yatırma taahhüdünün ardından Asya hisse senedi piyasalarında pozitif fiyatlamalar görmekteyiz. Bu sabah Japonya’da Nikkei225 Endeksi %1,10, Topix Endeksi %1,14 yükseldi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %1,00, Shenzhen Bileşik Endeksi %0,95 arttı. Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,43 primli seyretmekte. Güney Kore’de Kospi Endeksi %0,65 arttı. MSCI Japonya dışı Asya Endeksi bugün %1,42 yükseldi. Kredi derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings ve S&P Global Rating, mudilerin mevduat çekebileceği endişelerinin üzerine çarşamba günü First Republic Bank’in kredi notunu düşürmüşlerdi. Bank of America (BofA), Wells Fargo, Citigroup gibi büyük bankaların da bulunduğu on bir bankanın söz konusu desteğiyle birlikte hisse piyasalarındaki satış baskısı gevşedi. Bankaların sağladığı 30mlr USD’lik kaynak First Republic’ten mevduat çıkışı baskısı olması durumunda nakit ihtiyacını karşılayacak. Ayrıca, bankadaki güvence altında olmayan 250bin USD üzeri mevduat oranı yüksek olsa da Silicon Valley Bank’in (SVB) oldukça altında bulunuyor. Geçen hafta iki bankanın batmasının ardından First Republic’in sırada olabileceği spekülasyonunun piyasalar üzerindeki etkisi şimdilik zayıfladı. ABD hisse senedi endeks vadelileri yatay bir açılışı işaret etmektedir. ABD’li bankalardaki sorunlu görünümün, Fed’i, para politikası patikasını değiştirmeye teşvik edebileceği beklentisi de piyasaları biraz desteklemektedir. Bununla birlikte daha kısa vadede Fed’in mart ayı para politikası toplantısında 25bp faiz artırımına gitme ihtimalinin yeniden güçlendiğini görmekteyiz. Ayrıca, ABD’deki veri akışı Fed’in mevcut para politikası patikasını koruyabileceğini işaret etmektedir. Veri takviminde bugün ABD’de Michigan Üniversitesi’nin mart ayı öncü Tüketici Güven Endeksi takip edilecek. Endeksin martta 67,0 puan ile önceki aya göre değişmemesi beklenmekte. Endeks, Haziran 2022’de 50,0 puan ile tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yükselişe geçmişti. ABD’li tüketicilerin enflasyon beklentilerindeki gerilemenin mart ayında da devam edip etmediği piyasalar için önemli olacaktır. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) mart ayı Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek. Şubat anketinde piyasanın yılsonu (TÜFE) enflasyon beklentisi %35,76’dan %32,46 seviyesine gerilemişti. 12 aylık beklenti %30,44’ten %30,75’e yükseldi. Yılsonu USDTRY kur beklentisi 23,12’den 22,84’e, 12 aylık USDTRY beklentisi 23,43’ten 23,10 seviyesine gerilemişti. Ayrıca, uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Fitch Ratings geç saatlerde Türkiye’nin kredi notunu açıklayacak.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün hem Avrupa hem de ABD hisse endeksleri pozitif bir görünüm sergiledi. Avrupa’da; CAC 40 Endeksi %2,03, DAX Endeksi %1,57 ve FTSE 100 Endeksi %0,89 arttı. ABD tarafında Nasdaq Bileşik Endeksi %2,48’lik artışla yukarı yönlü harekete öncülük etti. S&P 500 Endeksi %1,76 ve Dow Jones Endeksi %1,17 arttı. Dolar Endeksi (DXY) sınırlı düşüşle 104,4 puana geriledi. EUR/USD paritesi %0,32 artışla yeniden 1,06 seviyesinin üzerine çıktı. ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 12,5bp artışla %3,58’e yükseldi. Değerli metallerden ons altın 1.919USD civarında yatay fiyatlandı. Emtia grubundan Brent petrol %0,29 artarak varil başına 74USD’ye ulaştı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) dün piyasa beklentisi doğrultusunda 50bp faiz artırımına giderek ana refinansman faizini %3,50’ye çıkardı. Toplantının ardından konuşan AMB Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi bankacılık sektörünün çok güçlü olduğunu ve likidite anlamında da herhangi bir sıkıntı olmadığını ifade etti. Aynı zamanda, ‘‘Euro Bölgesi’ne likidite sağlamamız gerektiğinde elimizde araçlar var.’ dedi. ABD’de şubat ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri beklentileri aşarak sırasıyla 1,45 milyon ve 1,52 milyona yükseldi.

BIST 100 Endeksi dün %2,11’lik artışla küresel hisse endekslerine paralel bir şekilde pozitif bir görünüm ortaya koydu. USD/TRY kuru yatay alıcılı fiyatlandı ve 19 TL’yi aştı. EUR/TRY kuru ise %0,39 artışla 20,16 TL’ye yükseldi. Gram altın 1.172 TL’de yatay fiyatlandı. TCMB’nin ocak ayına ilişkin açıkladığı verilere göre konut fiyat endeksi aylık bazda %6,9 arttı. Böylece konutta aylık fiyat artış serisi 48. aya yükseldi. Konut fiyatları yıllık bazda ise %153,1 yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir