1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Günlük strateji

Günlük strateji

- - 6 dk okuma süresi
64
8029659904

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD enflasyon verisi öncesinde Asya hisse senedi piyasalarında düşük hacimli bir seans izlenmektedir. Japonya’da beklenenden biraz yüksek gelen mart ayı üretici enflasyonunun ardından Nikkei225 Endeksi %0,68, Topix Endeksi %0,77 artıda seyretmekte. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,32 yükselirken Shenzhen Bileşik Endeksi fazla değişmedi. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,69 düştü. Güney Kore Kospi Endeksi %0,10, Kosdaq Bileşik Endeksi %0,79 geriledi. ABD hisse endekslerinde karışık kapanışın ardından endeks vadelileri yatay bir açılışı işaret etmektedir. Bugün piyasalarda ABD mart ayı TÜFE rakamları takip edilecek. TÜFE artışının aylık %0,3, yıllık %5 ile şubata göre bir miktar yavaşlaması bekleniyor. Enerji ve gıda fiyatları hariç çekirdek enflasyonun aylık %0,5’ten martta %0,4’e gerilemesi beklenmekte. Aynı dönemde yıllık çekirdek enflasyonun %5,5’ten %5,6’ya yükselmesi bekleniyor. Manşet enflasyon Haziran 2022’de %9,1 ile kırk yılın en yüksek seviyesini görmüştü. ABD’de enflasyon, Fed’in para politikasında sıkılaştırmacı adımlarıyla birlikte düşüş eğiliminde olmasına karşın bankanın %2’lik resmi hedefinin oldukça üzerinde seyretmektedir. Mart enflasyonu, Fed’in mayıs toplantısı öncesinde faiz artırımları patikasına ilişkin piyasa beklentileri açısından önemli. Mevcut durumda gelecek ay 25bp artırım fiyatlanmaktadır. Yarın, ABD ÜFE rakamları takip edilecek. Ayrıca, bugün ABD’de 21-22 Mart Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanakları yayımlanacak. Tutanaklar bankalarda yaşanan sıkıntıların ardından Fed yetkililerinin faiz artırımlarına ilişkin görüşlerine ışık tutabilir. Silicon Valley Bank’in (SVB) batmasının ardından piyasanın karışık beklentilerine karşın Fed, geçen ayki toplantısında faizi 25bp artırarak %4,75-5,00 aralığına çekmişti. Bununla birlikte Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısındaki iletişimi görece güvercin idi. Powell, önceki toplantılarda kullandığı “faiz artırımlarının devamının uygun olduğu” ifadesini “birkaç ek politika adımı” ile değiştirerek politika faizinde yukarı yönlü sınırlı alan kaldığımı ima etmişti. Enflasyonda gevşeme eğiliminin devam etmesi durumunda mayıs toplantısı için piyasa beklentisinin değişebileceğini düşünmekteyiz. Bununla birlikte bu yıl faiz indirimine gidilmesi, bu yöndeki piyasa beklentisinin sürmesine karşın, noktasal grafiklerin de işaret ettiği üzere hala pek mümkün görünmüyor. Yurt içinde bugün TÜİK, şubat ayı perakende satış endekslerini açıklayacak. Perakende satış hacmi ocakta aylık %5,4, yıllık %33,9 artmıştı.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? ABD hisse endeksleri dün karışık bir görünüm sergiledi. Dow Jones Endeksi %0,29 artarken Nasdaq Bileşik Endeksi %0,43 düştü. S&P 500 Endeksi ise 4.100 puanın hemen üzerinde yatay fiyatlandı. Avrupa hisse endeksleri resmi tatil arasından sonra haftaya pozitif başladı. CAC 40 Endeksi %0,89, FTSE 100 Endeksi %0,57 ve DAX Endeksi %0,37 arttı. Haftaya 102,5 puanda başlayan Dolar Endeksi (DXY) 102,1 puana geriledi. Akabinde EUR/USD paritesi yeniden 1,09’un üzerine yükseldi. Ayrıca DXY’deki düşüşten destek bulan ons altın da tekrardan 2.000USD’nin üzerinde fiyatlandı. ABD Hazine tahvili faizleri oldukça sınırlı bir artış kaydetti; 10 yıllıkların faizi %3,43’e ve 2 yıllıkların faizi %4,03’e çıktı. Emtia grubundan Brent petrol %1,49 değerlenerek varil başına 85USD’den işlem gördü. Eurostat’ın açıkladığı verilere göre Euro Bölgesi’nde perakende satışlar şubatta aylık bazda %0,8 ve yıllık %3 düştü. Bölge’nin Sentix yatırımcı güven endeksi bu ay beklenenden biraz daha fazla iyileşerek -8,7’ye yükselse de negatif bölgede kalmaya devam etti.

BIST 100 Endeksi kapanışa doğru güçlenen alışlarla dün %0,63’lük artış kaydetti. Böylece gösterge endeks 5.124 puana ulaştı. İşlem hacmi ise 68,36 milyar TL ile 20 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. USD/TRY kuru yatay alıcılı fiyatlanırken EUR/TRY kuru yeniden 21 TL’nin üzerine yükseldi. Gram altınsa hafta başındaki kaybını geri alarak 1.243 TL’ye çıktı. Şubat ayında sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla %6 ve önceki yılın aynı ayına göre %8,2 azaldı. Zira şubat ayı başlarında yurt içinde birçok ili derinden etkileyen deprem meydana gelmişti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın