1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Haftalık makro bülten

Haftalık makro bülten

- - 3 dk okuma süresi
74
1749204455

Yurt İçi Piyasalar Önümüzdeki Hafta 3,5 Gün İşlem Görecek

Bayram tatili nedeniyle Borsa İstanbul'da Cuma günü işlem olmayacak. Bayram arifesinin de Perşembe gününe denk gelmesi ile birlikte endeks yarım gün tatil olacak olup, 17 – 21 Nisan tarihleri arasında Borsa İstanbul'da 3,5 gün işlem gerçekleşecek. Salı gününün takasının Pazartesi günü olacak olması ile birlikte tatil dolayısıyla kredi faizlerinin işletilmesi kredi kapamaları açısından Borsa İstanbul tarafına kısmi de olsa baskı yaratabilir. Tatil haftası olması nedeniyle endekste hacmin ortalamaların altında kalmasını bekliyoruz.

Euro Bölgesi'nde Enflasyon Verileri Açıklanacak

Bankacılık krizi tüm dünyaya damgasını vurmuşken, UBS'in Credit Suisse'yi satın alması ve Deutcshe Bank'ın karlılığının yüksek olması piyasalardaki bankacılık krizinin nabzını bir miktarda olsa düşürdü. Global Merkez Bankaları kararlarında ise bankacılık krizi çok etkili olmadı.

ABD tarafından verilen mesajlar, enflasyon tarafındaki geri çekilme, istihdamdaki seyrin yavaşlaması ve Fed tutanakları gibi bir çok akış, ABD'de 20232te parasal genişleme olabileceğine dair sinyalleri bize veriyor. Burada ECB'nin sıkı tavrı ise devam ediyor. ECB'nin faiz artırımından önce önümüzdeki hafta enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyondaki yukarı yönlü seyre rağmen ECB faiz artırımlarına geç kaldığına yönelik eleştriler alıyordu. Temmuz ayından sonra ise beklenti üstü artırılan faizlerle birlikte euro da değer kazandı. Dolara olan talebin azalması ve ECB'nin tavrı ile Euro / Dolar paritesi 2 Şubat'tan bu yana ki en yüksek seviyesini gördü.

ECB tarafında enflasyon ne gelirse gelsin bir sonraki faiz kararında artırımın devam etmesini bekliyoruz. Ancak enflasyon tarafı bu ay geri çekilse de emtia ve petrol fiyatları tarafındaki yukarı yönlü seyrin Nisan ayına sirayet etmesi, enflasyonu baskılayabilir. Bununla birlikte haftaya ECB'den bir de toplantı tutanakları yayımlanacak. Kritik tutanaklar sonrasında ECB Başkanı Lagarde'nin mikrofonların başına geçmesi bekleniyor. Lagerde'nin açıklamaları piyasalar açısından önemli olsa da ECB'nin kısa süreli sıkı politikaya devam edeceği görüşü piyasalarda hakim. Bu da Fed'in belirsizlik ortamında olması ile birlikte Euro / Dolar paritesini yukarı çekiyor.

haftalık makro bültenhaftalık makro bülten 1

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın