1. Anasayfa
  2. Alışveriş
  3. Hateks, 2022’de cirosunu yüzde 80 artırdı

Hateks, 2022’de cirosunu yüzde 80 artırdı

- - 6 dk okuma süresi
72
screenshot 5 600 x 400 19

2022’de global piyasalarda yaşanan tüm aksaklıklara rağmen başarılı büyüme ivmesini sürdüren Hateks, bu yıl 2021’e göre cirosunu yüzde 80 artırdı. Hateks’in tüm zorluklara rağmen çok başarılı bir 2022 yılı geçirdiklerini söyleyen CEO’su Abud Abdo, “2023 için Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere’den şimdiden 6.5 milyon euroluk sipariş aldık. Avrupa’da e-ticaret kanalıyla büyüyeceğiz.” dedi 

Hatay’ın tekstil sektöründe ilk halka açık şirketi olma unvanını taşıyan Hatay Tekstil İşletmeleri A.Ş. (Hateks), uluslararası piyasalarda yaşanan yüksek enerji maliyetleri, nitelikli personel eksiği, tüm dünyada yaşanan yüksek enflasyon, tedarik ve nakliyede yaşanan aksaklıklara rağmen 2022 yılını başarıyla kapatıyor. Piyasaların tüm olumsuzluklarına rağmen bir önceki yıla göre cirosunu yüzde 80 artıran şirket, 600 milyon TL ciroya ulaştı. 2022 yılına sermayesini güçlendirmek amacıyla yüzde 200 oranında bedelsiz sermaye artırımı yapan Hateks, SPK’nın onayı doğrultusunda sermayesini 21 milyon TL’den 63 milyon TL’ye çıkararak, hak sahiplerine de payları oranında devirlerini gerçekleştirdi.  

collection california aqua

Yatırımın yüzde 65’i tamamlandı

2022 yılında enerji verimliliğini artırmak, tasarruf sağlamak, karbon salınımını azaltmak, çevre dostu ve maliyet düşürücü yenilebilir enerji modellerine uygun modernizasyon yapmak amacıyla dokuma makinesi parkuru için 50 milyon TL bütçe ayıran Hateks, bu kapsamda yatırımının yüzde 65’lik kısmını tamamladı. Şirket, kalan 17.5 milyon TL’lik yatırımı ise 2023 yılı içerisinde yapmayı planlıyor. 

Fransa’da satış hacmini artırdı

Hateks’in Fransa’da kurulu yüzde 100 iştiraki olan Hatex Invest ve yüzde 90 iştiraki olan Cotonella Sarl isimli iki şirketi ise Avrupa’da büyüme atağına geçti. Hateks ürünlerini pazarlayan ve Hatay’daki tesisin üretim kapasitesinin yüzde 15’ini temsil eden iki şirket, 2022 yılı içinde satış ve ciroda yeni bir rekora imza attı. Öyle ki pandemi sürecinde perakende sektörünün durağan bir durum yaşaması nedeniyle yurtdışı iştirakleri Hatex Invest ve Cotonella Sarl, Fransa’da e-ticarete yöneldi. Bu başarılı girişimle, iki şirketin Fransa’da 2021 yılında cirosunun yüzde 40’ı olan satış hacmini 2022 yılında yüzde 50 artış ile cirosunun yüzde 60’ına yükseltti. 

collection ramatuelle

Ertelenen siparişler gelecek

Hateks CEO’su Abud Abdo, tüm zorluklara rağmen çok başarılı bir 2022 yılı geçirdiklerini söyledi. Abdo, “Hateks cirosunu 2021 yılına göre 2022’de yüzde 80 artırmayı başardık. Fransa’daki iştiraklerimiz olan Hatex Invest ve Cotonella Sarl şirketlerimizin de satış hacmini bir önceki yıla göre artırarak pazardan aldığı payı yükselttik” dedi.

2022 yılı içinde çok ciddi bir global krizin yaşandığına dikkat çeken Abdo, “2022 yılı içinde belirsizlikleri de barındıran bir yıldı. O nedenle ertelenen bir çok sipariş oldu. Bizim 2023 yılı için beklentilerimiz daha pozitif. Bu yıl içinde ertelenen çoğu siparişimizin 2023 yılının ilk çeyreğinden itibaren daha yüksek ölçekle döneceğini öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

hateks tekstil

Avrupa’da hacmini daha da büyütecek

Hatex Invest ve Cotonella Sarl olmak üzere Fransa’da bulunan iki iştirakin de çok başarılı bir ivme gösterdiğini aktaran Abdo, her iki şirketin de özellikle e-ticaret kanalında satış hacmini artırdığını kaydetti. Abdo, “Her iki şirketimiz e-ticarette 2021 yılında cirosunun yüzde 40’ı olan satış hacmini 2022 yılında yüzde 50 artış ile cirosunun yüzde 60’ına yükseltti. 2023 yılında bu oranları çok daha yukarı taşıyabilmek için tüm Avrupa’da e-ticaret hacmimizi genişletmeyi planlıyoruz.” diye konuştu. 

6.5 milyon euroluk sipariş hazır

Yurtiçi ve yurtdışında yeni pazarlarla birlikte var olan müşteri memnuniyetini daha yukarı çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Abdo, şöyle devam etti:

“2023 yılı ilk çeyreğinde sevkiyatını yapmak üzere Almanya’nın ev tekstili sektöründe öncü firmalarından almış olduğu 3.5 milyon euroluk bir siparişimiz var. Ayrıca Fransa, İngiltere ve İtalya’nın önde gelen ev tekstili firmalarından da 3 milyon euroluk sipariş aldık. Bunların tüm üretim ve sevkiyat planlamalarını tamamladık.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın