1. Anasayfa
  2. Sektörel
  3. Hazırgiyim ihracatçıları sürdürülebilirlik, mesleki eğitim, tasarımla hedefine koşuyor

Hazırgiyim ihracatçıları sürdürülebilirlik, mesleki eğitim, tasarımla hedefine koşuyor

TicaretBorsa - - 8 dk okuma süresi
64
9687245402

Egeli moda ihracatçıları 2022 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı için Ege İhracatçı Birlikleri’nde buluştu. Genel kurulda konuşan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, “2022 yılı Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebi ile artan enerji fiyatları, küresel ekonomi ve ana ihraç pazarımız Avrupa’daki durgunluk nedeniyle hazır giyim sektörü için zor bir yıl olurken, bu etmenlerin ihracatımıza yansımasını yılın ikinci yarısıyla birlikte yakından hissettik. Tüm olumsuzluklara rağmen yıl sonunda Türkiye geneli ve EHKİB ihracatımızı başarılı olarak değerlendiriyorum. Türkiye genelinde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 2022 yılında yüzde 4,7 artışla 21 milyar 205 milyon dolar olarak gerçekleşirken; EHKİB olarak ihracatımız, 2022 yılında yüzde 1 azalışla 1 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılında gerçekleştirdikleri ihracat nedeniyle ülkemize ve Birliğimize sağladıkları katkıdan dolayı ödül alan firmalarımızı Yönetim Kurulumuz nezdinde bir kez daha tebrik ediyorum.” dedi.  

17’inci EİB Moda Tasarım Yarışmasına genç tasarımcılardan yoğun ilgi

Başkan Sertbaş, “Katma değerli üretimde de sektör olarak iyi bir konumdayız. Türkiye’nin ortalama ihraç fiyatı 1,6 dolar seviyesindeyken, sektörümüzün 2022 yılı Türkiye geneli ihraç fiyatı 14,1 dolardır. 2022 yılında EHKİB’nin ihraç fiyatı da 17,9 dolar olarak ortalamanın epey üzerinde gerçekleşti. Tüm konjonktürel zorluklara rağmen EHKİB olarak 2023 yılı ihracat hedefimizi 1,6 milyar dolar olarak belirledik. İhracat hedefimize ulaşmamızda tasarıma yaptığımız yatırımın büyük payı olduğunu düşünüyorum. EİB Moda Tasarım Yarışmamızın 17’incisini bu sene Seed temasıyla ve genç tasarımcılardan gelen yoğun ilgiyle organize ediyoruz, final gecesini yılın ikinci yarısında düzenleyeceğiz.” diye konuştu.

1681197211 EHKIB ODUL GRUP FOTOSU1

Fransa, Almanya, ABD başarıyla geçti

Her yıl iki adet fuara milli katılım organizasyonu düzenlediklerini hatırlatan Burak Sertbaş Fransa Paris’te Premiere Vision Fuarı'nın Manufacturing bölümüne, Almanya Münih’te Munich Fabric Start fuarının “The Source” bölümüne milli katılım organize ettiklerini açıkladı.

Münih Fuarı’nın ikinci edisyonuna da 17-18 Temmuz tarihlerinde katılım sağlanması için çalışmalara başladıklarını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, "Ticaret Bakanlığımızın “Uzak Ülkeler Stratejisi Eylem Planı” doğrultusunda, Milli katılım fuarlarımıza bu sene Premiere Vision Manufacturing New York’a ilk kez milli katılım organizasyonu düzenledik. Fuarın temmuz ayındaki ikinci edisyonuna da katılım için çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde imalatçı/ihracatçı firmalarımız İtalyan firma temsilcileri ile bir araya geldi. İtalyan Alım Heyetimizin tekrarını Eylül ayında organize edeceğiz. Fashion Prime Tekstil, Hazır giyim tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı’na firmalarımızla katılım sağladık, IF Wedding Fashion İzmir fuarıyla eş zamanlı olarak 10 farklı Avrupa ülkesinden alıcıların katılımıyla bir Sektörel Alım Heyeti düzenledik. Kasım ayında Hollanda Alım Heyeti de düzenleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilirliğe yönelik yeni URGE projeleri gündemde

Hazırgiyim sektöründe ISO Karbon Ayak İzi, Su Ayak İzi ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmelerine ait sertifikaya sahip şirketlerin oranının düşük olduğunu söyleyen Başkan Sertbaş, yeşil dönüşüm sürecinde tedarikçi şirketlerin sürdürülebilirlik sertifikaları ve standartlarına daha fazla önem vermeye ve dikkat etmeye başladığını vurguladı.

“AYM’nin sınırda karbon ayak izi, ecodesign, recycle ürün kullanımı ve fosil yakıtların azaltılması ile ilgili çalışmaların sonuçlarını ölçmek üzere firmalar özel şirketlerden karbon ayak izini ölçmek için danışmanlık da almaya başladı" diyen Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, "Bu noktada EHKİB olarak firmalarımıza UR-GE projemizle destek oluyoruz. Firmalarımızı baştan sona Avrupa Yeşil Mutabakatına uyumlu olmaları konusunda birebir danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Bu kapsamda 2019 yılında başlattığımız URGE projemiz, nisan ayının ilk günlerinde proje katılımcısı firma temsilcileri ile birlikte, Sürdürülebilirlik konusunda dünyada öncü ülkelerden biri olan İsveç’e düzenlenen inceleme heyeti ile sonlandırıyoruz. İlerleyen günlerde firmalarımıza yönelik sürdürülebilir ürün ayak izi ve sürdürülebilir pazarlama yeni URGE projeleri organize edilmesi planlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

1681197287 BURAK SERTBAS MERT TELYAS

Sertbaş, “Yurt dışı organizasyonlarda hazırgiyim sektörünün uluslararası platformda tanıtımını gerçekleştirmek amacıyla başlatılan AHA Projesinin tanıtımına devam edeceğiz. Malumunuz olduğu üzere, sektörde kalifiye iş gücünün arttırılması çok önemli bir konu. Bu doğrultuda 2019 yılında hazır giyim ve konfeksiyon firmalarının ileriki yıllarda nitelikli tekstil mühendisi ihtiyacına cevap vermek amacıyla lise öğrencisi gençlere tekstil mühendisliğini tanıtmak üzere "Tekstil Mühendisliği Algısının Yükseltilmesi" isimli projeyi hayata geçirdik. Bu proje ile birlikte Tekstil Mühendisliği fakültelerinde yüzde 40 olan doluluk oranı yüzde 90’lara çıktı ve bölümün taban puanları yükseldi. Ayrıca bu proje ile bağlantılı olarak meslek liselerine yönelik “Mesleğim Geleceğim “projesini de başlattık. İzmir genelinde 10 meslek lisesini, gönüllü üye firmalarımızla eşleştirerek bu liselere malzeme, kumaş, okuldaki çeşitli makineler için bakım onarım desteği sağlıyoruz.” dedi.

77 firma ihracatın yıldızı oldu 1,1 milyar dolar ihracata imza attı 

Her yıl 2 Milyon dolar ve üstü ihracat yapan üyeleri için “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” düzenleyen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 2022 yılının ihracat yıldızları için 24 Şubat 2023 tarihinde planladığı ödül törenini 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri nedeniyle iptal etmişti.  

EHKİB Yönetim Kurulu, ödül almaya hak kazanan 77 firmanın büyük bölümüne ödüllerini firmalarında ziyaret ederek verirken, ödüllerin kalan kısmı Genel Kurulda takdim edildi. Ödül almaya hak kazanan 77 firma EHKİB’in 2022 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar 472 milyon dolarlık ihracatın 1 milyar 110 milyon dolarlık performansla, toplam ihracatın yüzde 75’ine imza attılar.

1681197236 AYSEGUL CEKMIS BURAK SERTBAS2

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın