1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. HÜDA PAR Kadın Kolları Başkanı Yarar, Adıyaman’da depremzedeleri ziyaret etti

HÜDA PAR Kadın Kolları Başkanı Yarar, Adıyaman’da depremzedeleri ziyaret etti

- - 3 dk okuma süresi
16
whatsapp image 2023 02 22 at 12 28

Adıyaman merkezindeki binaların tamamına yakının yıkılmış veya çok ağır hasarlı olduğunu belirten Yarar, depremzedelerin barınma sorununun çözülmesi gerektiğini belirtti.

Yarar, “Yol boyu, yolun sağında ve solunda bulunan bütün binaların yıkıldığını gözlemledik. Halk sokaklarda, kiminin barınacağı bir çadırı varken; yana yakıla içinde barınacak bir çadır bulmaya çalışanlar da vardı. Depremzedelerin barınma sorunu çözülmelidir.” dedi.

“Çocuklar çok masum, herkesin gözünde bir korku ve endişe hakim”

Depremde şüphesiz en çok olumsuz etkilenenler çocuklar oldu. Yarar, depremden olumsuz etkilenen çocuklarını durumu hakkında da paylaşımlarda bulundu.

“Çocuklar çok masum, herkesin gözünde bir korku ve endişe hakim” diyen Yarar: “Depremi bire bir yaşamış çocuklarda belli tepkiler ve korkuların meydana geldiğini gözlemledik. Örneğin altını hiç ıslatmayan çocuklar, her gece altını ıslattığını belirten anneler, bu durumdan endişeli olduklarını söyleyip gerekli tedavinin yapılmasını talep ediyorlar.” İfadelerini kullandı.

Yarar, kente elektrik probleminin bulunduğunu belirterek, telefonlarını şarj edecek elektrik bulamayanların da olduğunu söyledi.

“Acılar çok büyük ve onarılması zaman alacak”

Depremden dolayı Adıyaman’da yıkımın çok büyük boyutlarda olduğunu belirten Yarar, depremden dolayı yaraların sarılması için HÜDA PAR olarak çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Yaraların sarılmasının zaman alacağını belirten Yarar: “Acılar çok büyük ve onarılması zaman alacak gibi. Hemen hemen her ailede birden fazla hayatını kaybedenler var. Bazı ailelerde onlarca kişi kayıp vermiş ve bu acılarla yaşam mücadelesi verip hayattan kalmaya çalışıyorlar.” dedi.

HÜDA PAR Kadın Kolları Başkanı Yarar, Adıyaman’daki depremzedelerin yaralarını saran; Afet Koordinasyon merkezini ziyaret edip Umut Kervanı, Yetimler Vakfı, Avrupa Yetim Eli, İHO-EBRAR yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaret sonrası Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmalarını takdir eden Yarar: “Her türlü ihtiyacın karşılanabileceği büyük çadırların kurulduğu yerleri ziyaret ettik. Her gün, günlük 30 bin kişiye yemek çıkaran; Umut Kervanı, Yetimler Vakfı, Avrupa Yetim Eli ve İHO-EBRAR’ın aş evlerini ziyaret ettik, çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

HÜDA PAR olarak depremin ilk anlarından itibaren depremzedelerin yanında olduklarını belirten Yarar: “Depremzedelere ilk günden yardım elini uzatıp yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Ayrıca Umut Kervanı, Yetimler Vakfı, Avrupa Yetim Eli, İHO-EBRAR’ın çalışmalarını yerinde inceledik yetkililerden bilgi aldık. Canla başla çalışan Yetimler Vakfının ve Umut Kervanının çalışanlarının o müthiş azimleri fedakarlıkları bir kez daha kendine hayran bıraktırdı.” dedi.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir