1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. İmamoğlu: “Bu memleketi, insanına da cennet kılacağız”

İmamoğlu: “Bu memleketi, insanına da cennet kılacağız”

- - 7 dk okuma süresi
72

Açılışlar ve temel atma töreni; CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Muharrem Erkek, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin katılımlarıyla, Ataşehir’de yapıldı.

Torun, Erkek ve İmamoğlu, protokol için ayrılan alanda, kreşe giden bir kız ve bir erkek çocuğuyla birlikte oturdu.

Törende Ataşehir Esatpaşa, Avcılar Ambarlı, Bağcılar Kirazlı, Bakırköy Şenlikköy, Beylikdüzü Adnan Kahveci, Esenler Yavuzselim, Gaziosmanpaşa Mevlana, Güngören Tozkoparan, Silivri Alipaşa, Tuzla Yayla ve Madenler mahallerindeki kreşlerin açılışı yapıldı; Arnavutköy Hadımköy, Büyükçekmece Pınartepe, Gaziosmanpaşa Merkez, Pendik Kurtköy, Sultanbeyli Gazi, Sultangazi Gazi ve Ümraniye Aşağı Dudullu mahallelerindeki kreşlerin temeli atıldı. 

 “Hep birlikte bu adaletsiz düzeni değiştireceğiz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, törendeki konuşmasında, “İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, 16 milyon İstanbulluya hizmet ediyor. Halkın kaynağını, halkla buluşturuyor. Ve aynı zamanda da büyük bir hak, hukuk, adalet ve haysiyet mücadelesi veriyor. Bu mücadelede Ekrem Başkanımızı asla yalnız bırakmayacağız. Hep birlikte bu adaletsiz düzeni mutlaka değiştireceğiz çocuklarımızın geleceği için.” ifadelerini kullandı.

 “İstanbul, daha çok güzel hizmetlerle buluşacak”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise, İBB tarafından açılan kreşlere değinerek, şunları söyledi:

“İBB; tek bir yurt yapmadı, tek bir öğrenciye burs vermedi. Aslında bu büyük bir metropol için çok değerli bir hizmet, önemli bir katkı. Ama şimdi Ekrem Bey, sevgili Başkanımız, 16 milyon İstanbullunun hakkını, 16 milyon İstanbulluya verdiği için, belli rantları kestiği için, yandaşa kaynak aktarmadığı için, haliyle önüne engeller koymaya çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, başaramayacaklar. O, 16 milyon İstanbullunun hizmetinde olacak ve inanıyoruz ki gene böyle güzel hizmetlerde buluşacağız. Her zaman yanındayız ve inanıyoruz ki, İstanbul, daha çok güzel hizmetlerle buluşacak.”

 “Listeye yukarıdan aşağı bakınca aklıma şiir okumak geldi”

“Listeye yukarıdan aşağı bakınca aklıma şiir okumak geldi” diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, açılışını yaptıkları kreşlerin bulunduğu ilçeleri ve mahalleleri şiir formunda okudu.

İmamoğlu, “Şiirimiz bu 11 tane kreşimizden mütevellit. Gerçekten bu liste şiir gibi geliyor bana ve bir şiir gibi de aslında insanlığımı bana hissettiriyor. Aynı zamanda duygularımı harekete geçiriyor. Bugün açtığımız kreşlerin bu listesi, beni çok gururlandırıyor. Çocuklarımızı eşitlemeliyiz. İstanbul’un neresinde yaşıyorsa yaşasın, çocuklarımız, bu milletin evlatları olduğunu hissetmeli ve onların hiçbir şeyini eksik tutmamalıyız.” dedi.

İBB olarak bu anlamda çok önemli hizmetler sunduklarını söyleyen İmamoğlu, “Çünkü Cumhuriyet, her şeyden önce çocuklar için, eşitlik ve adalet demektir. Cumhuriyet’in bu kavramını hissetmemiz lazım” diye konuştu.

İmamoğlu, Türkiye’nin, özellikle eğitim noktasında büyük bir eşitlik arayışında olduğuna ileri sürerek, “Eğitimde fırsat eşitliği, gerçekten yerle yeksan olmuş. Verileri duysanız, görseniz, içiniz acır. Bugün eşitsizliğin mimarı olanlar, devletimizin ve milletimizin bireyleri olarak, memleketimizin en üst mercilerine, en üst makamlarına erişebiliyorlar, eriştiler. Bunun tek sebebi, kaynağı, işte Cumhuriyet’in eşitlik ilkesidir.” dedi.

“İstanbul’u bu akıldan kurtararak, israfa ve istismar düzenine son verdik”

Eğitimde fırsat eşitsizliğine karşı İBB olarak mücadele ettiklerine değinen İmamoğlu, şu şekilde konuştu:

“İstanbul’u 25 yıl yönetip, tek bir kreş açılmaması ya da tek bir öğrenci yurdu açılmaması ya da açık, şeffaf bir biçimde, kapsayıcı ve geniş ölçekte tek bir öğrenciye burs verilmemesi. Biz, İstanbul’u bu akıldan kurtararak, israfa ve istismar düzenine son vererek, bereketi bol bir bütçeyi organize ederek, en tasarruflu şekilde, en doğru şekilde hizmeti insanlarımıza ulaştırma gayreti içerisinde oluyoruz. Biz, kötü olan bu sürecin asla seyircisi olmadık. İstanbul’da 150 mahallede 150 kreş açmanın bu memleket için ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz.”

“Bu memleketi, insanına da cennet kılacağız”

İmamıplu, Ataşehir’in de aralarında bulunduğu; Kadıköy, Ümraniye ve Maltepe’yi içine alan Dudullu-Bostancı metro hattını 6 Ocak 2023’te, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla İstanbulluların hizmetine sunacakları bilgisini paylaşarak, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: 

“İşte ben ne yapıyorum? İşime bakıyorum, işimi anlatıyorum. Dolayısıyla işimizi yapmaya devam edeceğiz. Biz, bu düzeni değiştireceğiz. Bu memleket, cennet. Bu memleketi, insanına da cennet kılacağız; 85 milyon insanına, 16 milyon İstanbulluya cennet gibi kılacağız. Sadece bir kısım insana nimetlerinin aktarıldığı bir şehir ya da bir memleket, insanını mutlu etmez. İnsanını mutlu eden yöneticiler olma yolunda, kararlılıkla yürüyeceğiz. Hiç kimsenin hakkını yemeyiz, 16 milyon vatandaşımızın da hakkını yedirmeyiz. Çok net. Bu anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Çok güzel bir yıla giriyoruz. Şimdiden yeni yılınız kutlu olsun. Cumhuriyeti’mizin 100’ncü yılında, 2023’te her şey çok güzel olacak.”

Konuşmaların ardından Torun, Erkek, İmamoğlu, İlgezdi, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, CHP milletvekilleri Sibel Özdemir, Mahmut Tanal ve bağışçılardan oluşan heyet tarafından kurdele kesimi gerçekleştirildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın