1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. İmamoğlu: “Milleti yok sayanı, millet de yok sayar”

İmamoğlu: “Milleti yok sayanı, millet de yok sayar”

- - 16 dk okuma süresi
75
2c10eb02 402a 4eab 9d7e

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, 13 Aralık 2021’de temelini attığı KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evleri’ni, sözleşme tarihinden 1 yıl önce tamamladı.

KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evleri için düzenlenen daire belirleme kura çekilişi töreni; CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Yüksel Taşkın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi. Millet İttifakı’na mensup CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Mansur Yavaş (Ankara), Tunç Soyer (İzmir), Osman Gürün (Muğla), Kadir Albayrak (Tekirdağ), Özlem Çerçioğlu (Aydın), Muhittin Böcek (Antalya), Zeydan Karalar (Adana) ve Vahap Seçer (Mersin) de törene katılarak, hakkında hapis ve siyasi yasak kararı verilen İmamoğlu’na destek oldu. Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir) sağlık sorunu, Lütfü Savaş (Hatay) ise, uçağı rötar yaptığı için törende yer alamadı. Törende, sırasıyla KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler’i, söz verdikleri tarihten 1 yıl önce tamamlamanın keyfini yaşadıklarını vurgulayan İmamoğlu, “İnsan verdiği sözü tuttuğu zaman, işinden ayrı bir haz alıyor, ayrı bir keyif alıyor. Bir de çok kıymetli dostlarını yanında gördüğü zaman, ayrıca o duygusu katlanarak büyüyor” dedi.

Millet İttifakı’na mensup CHP’li 10 Büyükşehir Belediye Başkanı’nın verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, “Ne iyi yaptınız da geldiniz. Çünkü, hepimizin ülkemizde olağanüstü bir iş birliği var. Bu aynı zamanda güç birliğine dönmeli. Bu güç birliği, memleketimizin lehine güzel işler üretmeli. Hiç kimse İstanbul Belediye Başkanı’na baktığında sadece Ekrem İmamoğlu’nu görmesin. Az önce saydığım ve saymadığım bütün yol arkadaşlarımı ve bütün 16 milyon insanımızı ve milletimizi arkamızda görsün, diye hatırlatayım” diye konuştu.

8ab234d4 3c9c 4b55 9de4 1cd79d76d670

Sosyal konut projelerini KİPTAŞ eliyle özenli bir biçimde yürüttüklerini belirten İmamoğlu, “Vatandaşlarımız, önlerine bir sosyal konut projesi geldiğinde, ‘KİPTAŞ gibi yapmalısın’ dedirtme konusunda bir hedef koyduk. Ve en iyiyi, en doğruyu, en makulü ama kaliteden asla taviz vermeden, insanlarını mutlu eden bir sosyal konut projesi. ‘KİPTAŞ gibi yapmıyorsanız, gidin KİPTAŞ’tan bakın’ diyecek kadar örnek bir iş üretme hedefini önümüze koyduk” ifadelerini kullandı.

321 dairelik KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler’e, kurum tarihinin rekoru olarak, iki haftalık ön başvuru süresinde yaklaşık 164 bin talep geldiği bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Projenin sunduğu konut adedinin neredeyse 510 kat daha fazlası bir taleptir bu. Tuzla Aydınlık Evler’in gördüğü bu ilgi, İBB’nin bütün projelerinde olduğu gibi, ortaya koyduğu gerçek, vatandaşların çıkarını gözetme gerçeğidir. 13 Aralık 2021’de bu projenin temelini attık. Ekonomik belirsizliğin en yüksek olduğu bir dönemde, maliyetlerin hesaplanamadığı bir dönemde ve hatta dövizin neredeyse iki kattan daha fazla arttığı bir dönemde biz işe başlama cesaretini ortaya koyduk. Arkadaşlarım -dün gibi hatırlıyorum- masaya getirdiklerinde, ‘İşlerin iyi gittiği zaman iş üretmeyi herkes yapar. Biz bir söz verdiysek, sosyal konut projesi anlamında işin ucuna gelmişsek, bunu başaracak örnek bir kurum olmak zorundayız. Çünkü biz, devletin bir kurumuyuz, milletin bir kurumuyuz’ diyerek yola çıktık. Ve sosyal konut projeleri içerisindeki belki de en ucuza mal edilen konut projesini, vatandaşlarımıza sunmayı başardık” dedi.

Ucuz konut üretirken kaliteden ödün vermediklerinin de altını çizen İmamoğlu, “İnsanları aldatmadan, başka avantajları da öne çıkarttık. Örneğin; sabit taksitle ev sahibi yapmanın örnek bir finansman modelini vatandaşlarımıza sunduk. Yaptığımız bu işte KİPTAŞ zarar etmedi, yüklenici zarar etmedi. Ama sosyal konut ihtiyacı olan vatandaşımız, çok kar etti. Bu çok özel bir tavırdır. ‘Vakit nakittir’ dedik, temel attıktan 13 ay sonra bu projeyi bitirerek, ev sahiplerimizin huzuruna getirip, sunma becerisini ve başarısını ortaya koyduk” diye konuştu.

5b0869df 036b 4516 aee3 223f3dff62ee

KİPTAŞ tarihi açısından bir rekor olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Vatandaştan parayı tam zamanında almayı biliyorsanız, o zaman zamanında, hatta daha önce teslim etmeyi de başarabilmelisiniz. Devlet adabı gereği ne var ise, inanınız ki bu iş, onun bir prototipi gibidir. Başladığından bitişine kadar, şeffaflığından katılımcılığına, hesap verebilirliğine kadar devlet adabı ne gerektiriyorsa, yerine getirilmiştir. Söz verdiğinizde yapmakla ilgili; az önce hava filmi gösterilirken -Genel Başkan Yardımcımız Sayın Seyit Torun’la da paylaştım- 2019’da TOKİ’nin elli bin konut kampanyası diyerek başlattığı eş zamanlı burada başlayan konut projesi, yaklaşık 100 metre yanındadır. Ve şu anda yüzde 35 seviyesindedir. Aslında iki kurumun iş yapma başarısı, becerisi ve anlayışına dönük yan yana koyduğunuzda örnek bir fotoğraftır” örneğini paylaştı.

“150 Günde 150 Proje” maratonu kampanyasını, 190’ıncı eser olarak Dudullu-Bostancı metro hattı açılışıyla tamamladıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Önümüzdeki işlere bakınca, bir kavram geliştirelim dedim. Arkadaşlarımla masaya oturduk, biraz kafa yorduk. Hazır seçim de geliyor,  o bir avuç insan bizimle uğraşmaya gayret ediyor. Dedim ki; ‘Biraz daha uğraşsınlar. Biz, gelin bu işi, nasılsa biraz hızlı gittik, 190’ı yakaladık. 150’nin üstüne bir 150 gün daha ekleyelim. Mayıs ayının sonuna kadar, gelin biz 300 günde 300 projeyi İstanbullularla buluşturalım.’ O kampanyanın da bir nevi başlangıcını yapmış olduk. Göreceksiniz, seçime kadar 150 günde, 150 proje değil, başladığımız günden bugüne ve bundan sonraki takvimiyle beraber 300 günde 300 projeyi tamamlamış olacağız” dedi.

98dd6c29 a675 433d bcfd ee52be393405

Yaptıkları bütün hizmetlerin liyakatli bir sistem, bereketli bir bütçe ve yönetimin sonucu olduğunu kaydeden İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Engellemelerin hiçbiri işe yaramadı, yaramayacak. Daha yeni dün itibariyle öğreniyoruz. Örneğin; vatandaşlarımızın hararetle, dört gözle bekledikleri Sefaköy-Beylikdüzü metro hattı projesi hazır. Finansmanıyla ilgili 2 ön protokolü dünyanın en önemli finans kuruluşlarından biri olan Avrupa Yatırım Kalkınma Bankası’yla imza altına aldığımız bir projenin, Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınmadığını gördük. O kadar enteresan bir anlayışla hareket ediyorlar ki. Normalde o imzayı atmalı. Onu o listeye koymalı. Eli böyle titriyor, titriyor, attı atacak; imzayı atmıyor. Atmıyor. Dertleri hizmet değil. Dertleri; insanlar hizmetle buluşsun değil.”

Katılımcılara CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını ileten Torun, “Gerçekten çok güzel bir eserin hemen yanı başında duruyoruz. KİPTAŞ Genel Müdürümüz anlattı, Büyükşehir Belediye Başkanımız ifade etti. Hemen yanı başında bir proje var. 2019 yılında başlanmış. ‘A’layla Va’layla anlatmışlardı; hatırlarsınız. Belli rakamlar vermişlerdi. Ama, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bizim belediyelerimiz, her türlü baskıya, engellemelere rağmen olağanüstü işler başarıyor. Az önce Ekrem Başkan’ımın ifade ettiği gibi, her ne kadar yatırım programı bir şekilde engellense de ne yaparlarsa yapsınlar, başaramayacaklar. Bütün büyükşehirlerimizde, illerimizde de yaşıyoruz bunu. Onlar konuşacak, biz yapacağız” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın da Ekrem Bey’in açılış hızına yetişemiyoruz gerçekten. Kısa süre önce Bostancı-Dudullu metro hattının açılışı vardı. Ondan çok kısa süre önce, biraz dikkatlerden kaçan 11 kreşin açılışı vardı. Bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler, 5 milyon haneye, yani yirmi milyon kişiye sosyal yardımda bulundular. Bu da şunu gösteriyor: Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Şimdiden hazırız” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’na destek olmak için İstanbul’a gelen CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları da duygularını şu sözlerle dile getirdi:

Mansur Yavaş: Bu projede emeği geçen herkese, emekçilerinden, idare edenlerine kadar, karar verenlere kadar, çok tebriklerimi sunuyorum. Yine buraya güvenip katılan ailelerimizden de şunu istiyorum: Cenab-ı Allah, o kurayı çekerken -nasılsa görüp bakmışlardır- hangisi beğendiyse, onu çıkmayı nasip etsin diyorum. Sağlıklı, hayırlı, huzurlu, huzurlu bir ömür diliyorum bu evlerde yaşarken.

62f59aa3 3630 47e2 b07e 709b47b45014(1)

Tunç Soyer: Göreceksiniz, bir şey değişecek; her şey değişecek. Bu memlekette yaşayan hiçbir vatandaş, ne bu hayat pahalılığını, ne bu yüksek enflasyonu hak etmiyor. Ama daha güzel bir memleketi, çok daha güzel bir memleketi hep beraber kuracağız diyorum. Hayırlı uğurlu olsun diliyorum.

Muhittin Böcek: Dünyada mekan önemli. Burada çok güzel mekanlar oluşturulmuş. Böylesi bir konut çalışmasında, başta Ekrem Başkanımıza, KİPTAŞ’ın Genel Müdürüne ve tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün burada kurada her şey gönlünüzce olsun, güzel binalarda oturmanız nasip olsun. Herkese hayırlı olsun.

Kadir Albayrak: 150 günde 190 proje. İnanıyorum ki Sayın Ekrem Başkan ve ekibi, bu 150 günleri çok daha çoğaltacak. Biz de kendisinin her zaman manevi destekçisi olarak sonuna kadar yanında olacağız. Bu dairelerin sahiplerine sağlıklı, güzel bir yaşam diliyorum. İnanıyorum ki, geliyor gelmekte olan.

Zeydan Karalar: 2023 yılı Cumhuriyet’imizin 100. yılı ve bizim tabii ki gurur yılımız. Gurur yılı da kura çekilişi de hayırlı olsun diyorum. 11 belediye başkanıyla niye uğraşıyorlar? Bize çok kötü bir tablo bıraktılar. ‘Bunlar zaten bu işin altından kalkamaz’ dediler. Ve ‘Zaten bunlar yaralı kuş, bunlar kanatsız kuş. Meclisi biz kazandık. Nasıl çalışacaklar? Ne yapabilirler ki’ dediler. Oysa biz, milletin parasını Afganlara, Suriyelilere, yandaşlara değil, Türk milletine harcadık. Ekrem Başkan’ı da kutluyorum. İstiyorlar ki, sahada biz olmayalım. Ekrem Başkanla uğraşıyorlar, Mansur Başkanla uğraşıyorlar. İzmir’le uğraştılar. Bizle uğraştılar. Mersin’le uğraşıyorlar. Herkesle uğraşacaklar. Ama başta Ekrem Başkan olmak üzere, kimle uğraşırlarsa uğraşsınlar, yağma yok. Yanındayız. Hiçbirinizi bir yere bırakmayız. Başta Ekrem Başkan ve kimin başına ne gelirse, onun yanındayız.

Vahap Seçer: Ben de Mersin’den selamlar getirdim sizlere. Şimdi bizi ‘yavru kuş’ zannettiler dedi de Sayın Zeydan Başkanımız; bizim için ‘topal ördek’ yakıştırması olmuştu. O zaman bunu duyduğumda şunu söylemiştim: ‘Topal ördek miyiz, tazı mıyız, zaman bunu gösterir.’ Maşallah tazı gibi de koşuyoruz. İşte Ekrem Başkan, çok önemli, çok güzel, değerli projeler yapıyor. 4 ay sonra da inşallah Türkiye’de her şey değişecek. Türkiye’de çok güzel işler yapacak bu kadrolar. Canı gönülden inanıyorum.

Osman Gürün: Sesim biraz kısık. Ama kısamayacaklar, biz konuşmaya devam edeceğiz. Maça çıktık; maçta sürekli kural değiştiriliyor. VAR’a müracaat ettik; oradaki arkadaşlar da kuralı değiştiriyor. Sürekli faul alıyoruz, sarı kart alıyoruz. Ama hepimiz, burada bulunan sizlerle birlikte, onlara dört ay sonra kırmızı kartı göstereceğiz arkadaşlar. Ve gerçekten her şey çok daha güzel olacak. Bu ülkenin gerçekten hak ettiği bir yönetime kavuşacağız.

Özlem Çerçioğlu: Efeler diyarı Aydın’dan kucak dolu sevgi getirdim sizlere. Saygılarını getirdim. Başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu olmak üzere, tüm ekibine çok teşekkür ediyorum. Başta kadın kardeşlerim olmak üzere, yuvanızda çok büyük mutluluklar diliyorum sizlere. Eşinizle, çocuğunuzla, ananızla, babanızla ömür boyu mutluluklar. Evet, Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında yine Kemalistlere büyük iş düşüyor. Sevgiyle, saygıyla kalın.

Konuşmaların ardından, Bakırköy 23. Noter Başkatibi Nurettin Aytekin’in gözetiminde çekilen kuralarla, KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evleri’nin hak sahipleri dairelerine kavuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın